Mutfak sürekli yemek pişirilen bir alan olduğu için çok fazla yağ ve kir barındırır. Perdeler buna uygun şekilde mümkün olduğunca kolay temizlenebilen türde olmalıdır.

Mutfakta koyu renk perdeler kullanmak daha uygundur. Gün boyu pişen yemeklerden sıçrayan yağ kalıntıları perdelerde birikerek kire sebep olur. Açık renk perdeler bu durumdan etkilenerek çok daha hızlı bir şekilde eski canlılığını kaybeder.

Işığı daha fazla geçirmesi ve daha aydınlık bir ortam olması açısından mutfakta saydam perdeler kullanılabilir.

Mutfak perdeleri kolay yıkanabilir olması açısından pratik bir şekilde çıkarılıp takılabilen perdeler arasından seçilmelidir.

Gündüz ışığı geçirmesi, gece ise dışarıdan mutfağın görünmesini engellemek amaçlı katlanabilir veya büzgülü perdeler tercih edilebilir.

Küçük mutfak pencereleri için kısa perdeler kullanılabilir. Bu perdeler hem mutfak penceresini daha ferah göstermekte hem de sıcak ve samimi bir hava katmaktadır.

Perde seçiminde işlevselliğin yanı sıra mutfağınızın dekorasyonuna uygun renk ve modeller tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Mutfakta kullanılan perdeler kişilerin tarzlarına ve mutfak tasarımlarına göre değişiklik gösterir. Ancak yine de genellikle sık tercih edilen bazı modeller bulunmaktadır. Bu modeller stor perdeler ve zebra perde modelleridir. Mutfakta sürekli yemek piştiği için perdeler de bu doğrultuda çabuk kirlenmektedir. Birçok kişi tarafından buna uygun olarak daha az kir tutan perdeler tercih edilir. Stor perdeler ve zebra perdeler de oldukça kolay temizlenmektedir. Bu yüzden mutfaklarda genellikle bu tür modeller daha fazla tercih edilir.