Ahşap Mobilyadaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Ne kadar özen gösterilse gösterilsin çoğu zaman ahşap parke, kapı, dolap, sehpa, masa derken pek çok şeyde kolayca çizikler oluşabilir. Ahşap materyaller bu çiziklere kolayca maruz kalmaya meyillidir.

Evde uygulanabilecek bazı yöntemler ile aslında bu çiziklerden kurtulmak mümkündür. Peki, ahşap mobilyadaki çizikler nasıl giderilir?
Elbette ki ilk aşama temizlikten geçecektir. Öncelikle çizikli bölgenin derinlemesine temizlenip kir ve yağ gibi tüm pisliklerden arındırılması gerekecektir. Temizlik için ise ağır kimyasalların kullanılması asla önerilmez. Aksi halde çizikten kurtulmaya çalışılırken mobilyanın renginin solması kaçınılmaz olacaktır. Onun yerine bulaşık deterjanı en saf ve masum bir üründür. Yaklaşık 3 litre kadar bir suya bulaşık deterjanı katılır ve karıştırılır. Ardından bir pamuk bu karışım ile nemlendirilerek çizikli bölgeye uygulanır. Burada mikrofiber nitelikteki uzman kir tutucu ve temizleyici nitelikteki bir bezde tercih edilebilir. Çizikli bölge tüm pisliklerden kurtulana kadar iyice silinir ve ardından kurumaya bırakılır. Bölgenin kuruması ardından çizik giderme işlemi başlayacaktır.
Öncelikle demlik siyah çay bir bardağa konulur ve üzerine az biraz sıcak su ilave edilir. En az 2-3 dakika kadar beklenir. Mobilya daha koyuysa bekleme süresi daha uzun tutulabilir. Sonra bir pamuk bu çaylı karışım ile nemlendirip çizikli bölgeye uygulanır. Etrafına taşan sıvı temizlenir. Çizikten kurtulduğu hemen fark edilecektir. Bunun yanı sıra temizlik sonrası ahşap çizik giderici kalemler de kullanılabilir. Oldukça zahmetsiz ve kolay bir yoldur. Yapı marketlerden kolayca temin edilebilen bu kalemler çizik üzerine uygulanır ve saniyeler içerisinde eskisi gibi tertemiz bir yüzey elde edilir. Burada önemli nokta kalemin mobilya renginde aynısı seçilebilmesidir. Bunun yanı sıra evde bulunan malzemeler ile denenebilecek bir diğer yöntem daha vardır ki buda hazır kahve uygulamasıdır. 1 yemek kaşığı kadar kahve bardağa konulur ve üstüne de sıcak su ilave edilir. Çok fazla sıvı hale getirilmez hafif krema kıvamında bırakılır. Yine bir pamuk bu karışım ile nemlendirilip çizik üzerine uygulanabilir. Çizikli bölgeden hızlı bir şekilde kurtulunacaktır.