Muhabbet Kuşlarında Kişilik ve Davranışlar

MERAKLILIK VE OYUNCULUK

Her muhabbet kuşunun kendi özgü bir karakteri vardır ama çoğu meraklı ve oyuncu küçük kuşlardır.Muhabbet kuşunuzun maskaralıkları sizi kesinlikle eğlendirecektir.Muhabbet kuşunuzun oyunculuğunu ve meraklılığını geliştirmek için kafesine çeşitli oyuncaklar ve günlük sağlıklı yiyecekler temin edebilirsiniz.

SÜRÜ HALİNDE TOPLANMAK

Muhabbet kuşları sosyal ve sürü güdüsü olan kuşlardır.Sürü halinde yaşamak muhabbet kuşlarının hayatının en önemli bölümüdür. Sürü ne yaparsa muhabbet kuşu da aynı şeyi yapma konusunda kendini yönlendirilmiş hisseder. Kaşınma yemeiçme uyuma konusunda kuşlar birbirlerinden etkilenir.Eğer muhabbet kuşunuz yalnızsaeğitilmemişse ve evdeki kimseyle ilişki içinde değilse hayatının değerini yitirmiş demektir.En iyi yol ona bir eş alarak kafesini uygun ebatlarda seçmek olur.

Eğer kuşunuz evcilse ona kendi evinizi ve ailenizi onun arkadaş sürüsü gibi hissettirmelisiniz. Kuşunuz kafes dışında biraz vakit geçirmeli ve onunla ilgilenmelisiniz.Birlikte o omzunuzdayken televizyon izleyebilirsiniz.
Yemek yerken yanınıza alabilir ve sağlıklı yiyeceklerinizi paylaşabilirsiniz.Bir arkadaş gibi onunla konuşun ve birlikte vakit geçirin. Bu şekilde kuşunuzla aranızda hızla büyüyen bir dostluk kuracaksınız.

MUHABBET KUŞLARINA ÖZGÜ DAVRANIŞLAR

TÜYLERİNİ KAŞIMAK DÜZELTMEK

Bütün muhabbet kuşları tüylerini düzeltmeye ihtiyaç duyarlar.Bu şekilde tüylerini parlak ve temiz tutarlar.Muhabbet kuşlarının kuyruğunun üst kısmında bulunan yağ bölgesinden aldıkları yağ ile tüylerini parlatırlar düzeltirler.Tek bir tüy bile parlayana kadar bu işlemi yaparlar.Muhabbet kuşlarının günlerinin önemli bir bölümüdür ve yine bir sürü hareketidir.Aynı anda bu işlemi yaptıklarını görebilirsiniz.

BANYO ZAMANI

Diğer özelliklerinin aksine banyo özelliği bütün muhabbet kuşlarının ortak bir özelliği değildir. Bazıları hiç banyo yapmazkenbazıları arasıra yapmaktadırlar.Banyo yapmak isteyen kuşları haftada en az 1 kere yıkamak gerekir. Bazı kuşlar kendileri su akan bir yerin altında banyo yaparlar.Haftada en az 1 kez su dolu bir kabı kafeslerine koyarak kendilerinin banyo yapmasını sağlayabilirsiniz.Bu şekilde kabın içine kendisi girecek ve zevkle banyosunu yapacaktır.
Bazı kuşlar ise ıslak olarak kafesin içine koyduğunuz yeşilliğin üstünde yıkanmayı sever.Bununla birlikle ince su püskürterek de banyo yaptırabilirsiniz. Eğer banyo yapmak isterse tüylerini kabartacaktır. Aksi taktirde kaçacaktır ve bu durumda püskürtme işlemini bırakmalısınız.

KABARMA VE KUYRUK TİTRETME

Bazen kuşlar tüylerini kabartır ve kuyruk tüylerini titretirler. Bu hareket genellikle kaşındıktan sonra tüylerini şekle sokmak ve düzeltmek amacıyla yapılmaktadır.Bu hareketin yapılmasının diğer nedeni ise uykuya dalmadan önce rahatlama amacıdır.
Çok mutlu oldukları veya çok heyecan duydukları zamanla başka kuşlara gösteriş yapmak istedikleri zaman da bu hareketi yaparlar.


GERİNME

Bir durgunluk arasından sonra kuşunuzu gerinirken görebilirsiniz. Bu işlem ayılmak ve bedenini dinçleştirmek için yapılır.İlk önce tek ayağını geriye doğru kanadının altında gerer ve sonra diğer ayağı için aynı işlemi uygular.Bu işlemden sonra alıştırmalar yaparak kendilerine gelirler.

ALIŞTIRMALAR

Kuşlar genellikle ayakları tünekte iken kanatlarını havaya kaldırarak ve uçuyormuş gibi yaparak alıştırma yaparlar.Kanatları için çok faydalı olan bu hareket özellike sabahları kan dolaşımı için tekrarlanmaktadır.

KAFASINI AYAKLARIYLA KAŞIMA EŞELEME

Genellikle kuşlar gagalarını kullanarak kaşınırlar ancak kafaları kaşındığında eğer eşleri varsa onlar yardım ederler. Aksi durumda ayaklarıyla veya farklı bir objeyle örneğin kafalarını tüneklerine sürterek kaşınırlar.

ESNEME

Evet muhabbet kuşları da esnerler. Özellikle uyku zamanları geldiğinde ya da kestirmeden önce esnerler.Kuşunuzun esnediğini gördüğünüzde gagası açılır ve gözleri kapanır.Bazen insanlarında kulaklarının tıkanıklığını geçirmek amacıula esnediği gibi kuşlarımız da benzer bir amaçla esneyebilir.Kuşunuzun esnediğini gördüğünüzde kendinizin de esnediğinizi farkedebilirsiniz.

GAGA GICIRDATMA

Kuşlarınız uykuya dalmadan önce gagalarını gıcırdatırlar bu hareket onların çok mutlu olduğunu ve güzel rüyalar gördüğünü belirtir.

KESTİRME VE UYKUYA DALMA

Bütün kuşların gün ortasında uyuklaması gerekmektedir. Bu süre 15 dkdan 45 dkya kadar uzayabilir.Bazı kuşlar iki ayakları bazıları tek ayağı üstünde kestirirler. Bazıları ise kafalarını arka tüylerinin içine sokarlar.

ISIRMA ÇİĞNEME KEMİRME

Muhabbet kuşlarının diğer bir ortak özelliği ise ısıma kemirme özelliğidir.Bu şekilde gagalarını düzgün bir şekilde sokarlar. Onlara kemirmeleri için bir takım aksesuarlar temin etmeniz gerekmektedir. Mürekkep balığı kemiği dediğimiz hem gaga için hem de vucudun gerektirdiği kalsiyumu temin etmeleri için pethoplarda satılan bu maddemuhabbet kuşlarının kemirmeleri için üretilmiştir.Yalnız kırılmaması için özen göstermeniz gerekmektedir çünkü çok ince bir yapısı vardır. Bunun yanında tahtadan yapılmış olan bazı oyuncaklar da kuşlarınız için faydalı olacaktır. Unutmayın ki muhabbet kuşlarının gagaları papağanlardan daha yumuşak ve incedir bu yüzden yumuşak nesnelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Her zaman kuşlarınızın kafesinde kemirecekleri bir nesne bulundurmalısınız.

İNTERAKTİF MUHABBET KUŞU DAVRANIŞLARI

ÖTMEK VE ŞAKIMAK

Erkek muhabbet kuşları birer (şarkıcı)ötücülerdir.Bazıları kendileri için bazıları da eşleri için öterler.Genç kuşlardaha yaşlı kuşlardan şarkı söyler gibi ötmeyi öğrenirler.Onlar için ötme bir eğlence oyun gibidir.Bazı kuşlar kendi şarkılarını kendileri yaratır hatta oyuncaklarındaki çanları çalarak şarkılarına ahenk katarlar. Erkek kuşlar dişileri tavlamak ve gösteri yapmak amacıyla en etkili şekilde öterler.Öterlerken kafalarını sallamaları da çok mutlu olduklarının belirtisidir.

BİRBİRLERİNİ KAŞIMA

Muhabbet kuşları yanaklarındaki ve başlarının üstündeki tüyleri kendileri kaşıyamazlar. Şanslı muhabbet kuşununher zaman ulaşamadığı yerleri kaşıyacak biri olur yanında. Eşi. Birbirlerini kaşıma çok iyi olan arkadaşlar arasında ve çiftlerin arasında görülür.Eğer tek yaşayan bir muhabbet kuşunuz varsa ve onunla iyi anlaşıyorsanız yanak ve başını üstündeki tüyleri sizin kaşımanız onun çok hoşuna gidecektir.Tüylerini kabartacak ve gözlerini yumacaktır.

BİRBİRLERİNE YEM VERME GAGA GAGAYA DURMA

Eğer erkek ile dişi kuşunuzu birlikte bir kafeste beslerseniz bir zaman sonra birbirlerine yem verdiklerini ve çift olduklarını görebilirsiniz.Aralarında bir bağ olduğunda birbirlerine yem verdiklerini kaşıdıklarını birbirlerine şarkı söylediklerini görebilirsiniz. Erkek ve dişi kuş birbirlerinin gagalarına oldukça sık dokunur sürekli aynı şeyleri birlikte yaparlar.


muhabbetkusu.org