Bildiğiniz gibi köpekler çok uzun zamandan beri insanların en sadık dostları olmuştur. Evcilleştirilen ilk hayvan olarak bilinen köpekler, pek çok kişi tarafından sahiplenir. Fakat insanların köpek sahiplenmek isterken dikkat etmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İlk olarak evinizde bir başka köpek olup olmadığı ya da bir kedi olup olmadığı en önemli konudur. Eğer evinizde sahiplenmek istediğiniz köpekten farklı bir canlı bulunuyorsa, diğer canlılar ve köpekler ile anlaşmakta zorluk çekmeyecek bir köpek ırkı sahiplenmeniz gerekir.
Evinizde bir başka hayvanın olması dışında küçük çocuğunuzun olması, sahiplenme aşamasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeridir. Evinizde ufak bir çocuğunu var ise agresif bir köpek ırkı sahiplenmek yerine daha iyi huylu ve çocuklar ile anlaşan bir köpek ırkı tercih edebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz ve çocuğunu iyi bir oyun arkadaşı ve dost olacaktır.
Bir köpek sahipleneceğiniz zaman yaşadığınız yeri göz ardı etmemelisiniz. “Bizimle birlikte burada yaşar” mantığı ile köpek sahiplenmemelisiniz. Eğer böyle düşünecek olursanız bir müddet sonra hayatı köpeğiniz için katlanılmaz bir hale sokabilirsiniz. Çünkü yüksek enerjisi olan ve bu enerjiyi atması gereken bir köpek sahiplenirseniz bir apartman dairesinde beslemeniz oldukça zor olacaktır. Kısa zaman sonra, dar alanda sıkılan köpeğinizin bunu havlayarak ya da çevreyi rahatsız edecek hareketler yaparak komşularınızı rahatsız edecektir. Böyle bir durumun içine düşmemek için sahiplenmeden önce evinizin fiziki koşullarına dikkat etmelisiniz.
Köpeklerin bakımlarının en önemli aşamalarından bir tanesi de tüy bakımıdır. Eğer köpeğinizin tüy bakımı için uzun vakitler harcayamayacak iseniz kısa tüylü ırklar tercih etmelisiniz. Aksi takdirde köpeğinizin hem tüy sağlığını hem de deri sağlığını olumsuz yönde etkileyebilirsiniz.
Köpeğinizin gün içerisinde bir miktar enerji harcaması gerekir. Bu enerji, ırklara göre değişiklik gösterir. Eğer gün içerisinde köpeğinize kısıtlı bir ayırabilecek iseniz çok enerjik bir köpek ırkı almamalısınız. Bu köpekleri gün boyu eve kapatmanız onun hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını olumsuz etkileyecek ve köpeğiniz mutsuz olmaya başlayacaktır.
Köpeklerin eğitilebilir olması, sahiplenme aşamasında dikkat etmeniz gereken önemli noktaların başında gelir. Eğer köpeğinize eğitim vermek istiyorsanız, mutlaka akıllı ve kolay eğitim verilebilen bir ırk tercih etmelisiniz. Bilmelisiniz ki bir köpek sahiplendiğiniz zaman başta köpeklerde sosyalleşme olmak üzere tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimleri ve kafes eğitimi gibi belli başlı eğitimleri vermeniz iki tarafında hayatını kolaylaştıracaktır.