Forum Düzeni
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree6Beğeni(ler)
  • 2 Post By Üç Tuğ
  • 2 Post By Gamer Queen
  • 2 Post By Üç Tuğ

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 19 Temmuz 2018
Mesajlar: 2.675
Konular: 848
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 25 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 12 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 164
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 0
Üç Tuğ is on a distinguished road

Standart İsim değiştirmek için ne yapmak gerekir?

21 Temmuz 2018
# 1
İsim değiştirmek için ne yapmak gerekir?
İsim değiştirme davası nasıl ve hangi gerekçelerle açılabilir, biliyor musunuz? Peki ya soyadı nasıl değiştirilir? Çocuklara hangi isimleri koymak yasaktır? Yanıtlarını aşağıdadır.

İsim, hayatımız boyunca taşıyacağımız etiketimiz gibidir. Toplum içinde rahatsız eden, aşağılayan ya da küçük düşüren isimlerin yaratacağı travmayı düşünsenize… Hukuk, bu soruna “isim değiştirme” ya da “isim tahsisi” diye adlandırılan davalarla çözüm bulmuş. Pek, hangi gerekçelerle ve nasıl isim değiştirme davası açılabilir? Kimler soyadlarını değiştirebilir? Evlendikten sonra kadınlar kendi soyadlarını da kullanmak için ne yapabilirler? Avukat Suat Aydın'ın verdiği yanıtlar

İsim değiştirmek için hangi sebepler geçerli kabul edilir?
İsim değiştirmenin haklı sebeplere dayanması gerekir. O isimle tanınmış olmak, ismin toplum içinde kişiyi rencide etmesi gibi sebepler olmalı. Örneğin Döndü, Durdu, Satılmış gibi belirli anlam ifade eden ve kişiyi psikolojik olarak bulunduğu sosyal ortamda sıkıntıya sokan isimlerin değiştirilmesi, kişi tarafından haklı olarak istenebilir. Menfaati zarar gören kimse, ismin değiştirilmesinden itibaren bir yıl içerisinde bu ismin tekrar değiştirilmesini, iptal edilmesini isteyebilir.

İsim değiştirme davası nasıl açılır?
Toplum içinde nahoş karşılanan, aşağılayıcı, insanı tedirgin eden ve psikolojisine zarar veren ismi için kişi “isim tahsisi” davası açabilirler. Bunun için asli hukuk mahkemesine müracaat eder. Toplum içerisinde bu isimden rahatsız olduğunu, isminin kötü şeyler çağrıştırdığını iddia eder ve kullanmak istediği ismi de dilekçesinde belirterek, isminin kullanmak istediği isim olarak düzeltilmesini talep eder. Mahkeme bu davayı görür ve eğer ismin tahsis edilmesini, yeni talep edilen ismin kullanılmasını kabul ederse, bunu nüfus müdürlüğüne bildirir. Kişi, başka bir isimle tanınıyorsa ve ismi nüfusa farklı kaydedilmişse, mahkemeye müracaat ile dostlarının onu hep diğer isimle tanıdığını, işlerini bu isimle yaptığını, hukuki menfaati olduğunu söyleyerek ve iki tanıkla birlikte bu ismi kullandığını ispat ederek mahkemeden isminin değiştirilmesini ve nüfus müdürlüğüne bildirilmesini talep edebilir. Bu dava görülür ve kabul edilirse isim değişmiş olur.

Soyadı değişikliği için nasıl dava açılır?
Soyadı değişiklikleri için asli hukuk mahkemesine başvurulur. Dava dilekçesinde davalı olarak nüfus idaresi gösterilir. Bu davada cumhuriyet savcısı da yer alır. Çocuklar için soyadı değişikliği gerekiyorsa müracaatı velisi yapar. Haklı bir gerekçesi olması durumunda mahkeme çocuğun veya yetişkinin soyadını değiştirebilir. Soyadı değişikliğinde hakkı elinden giden kişiler ise bu işlemin yapılmasından itibaren bir yıl içerisinde mahkemeye müracaatla bunun iptalini isteyebilir.

Çocuğa hangi isimleri koymak yasaktır?
Çocuklara isim verirken ahlaka, kanuna, örf ve adetlere aykırı isimler vermemek gerekir. Kanunun yasakladığı isimler aşağılayıcı, hakaret içeren, ahlaka aykırı isimlerdir ve nüfus memuru bunu gözetir. Bu isimlere örnek olarak hayvan isimleri, bir toplumu aşağılayan nitelemede bulunduran isimlerden söz edebiliriz.

Kimler soyadını değiştirebilir?
Toplumda rahatsız edici bir soyadı olan ve bundan rahatsızlık duyan insanlar soyadının değiştirilmesini talep edebilirler. Burada davalı nüfus müdürlüğüdür. Dava, asli hukuk mahkemesinde açılır ve davada cumhuriyet savcısı da yer alır. Cumhuriyet savcısının yer alması, kamu düzenine zarar verecek, topluma kötü örnek teşkil edecek soyadlarının olmamasını sağlamaktır. Eğer isminde ve soy isminde bir değişiklik isteyen kişinin, bunda hukuki ve manevi bir menfaati olacaksa, yani talebi haklı bir sebebe dayanıyorsa soyadını değiştirebilir. Mahkeme bu haklı nedenleri inceler ve gerekli görürse davayı kabul eder. Mahkemenin nüfus müdürlüğüne bildirmesiyle o kişinin soyadı değişmiş olur.

Evlenen kadın kendi soyadını da kullanmak isterse ne yapmalı?
Evlenen kadın kendi soyadını da kullanmak isterse ve evlilik sırasında evlendirme memuruna bunu beyan etmişse, asli hukuk mahkemesine müracaat ile çok basit bir dava sonucu kendi soyadını da kullanabilir. Kendi soyadını, eşinin soyadından önce gelmek kaydıyla kullanabilir.
Gamer Queen and Asrevya bunu beğendi
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2017
Mesajlar: 10.321
Konular: 1691
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 709 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 80 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 23
Gamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to all
Standart Cevap: İsim değiştirmek için ne yapmak gerekir?
21 Temmuz 2018
# 2
Ah o kolay yolla mahkemesiz sildirsem ilk ismimi. Kullandığımı zaten değişmem.


Paylaşım için teşekkürler.
Asrevya and Üç Tuğ bunu beğendi
Üyelik tarihi: 19 Temmuz 2018
Mesajlar: 2.675
Konular: 848
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 25 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 12 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 164
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 0
Üç Tuğ is on a distinguished road
Standart Cevap: İsim değiştirmek için ne yapmak gerekir?
21 Temmuz 2018
# 3
Öyle olmuyor mecburen bu yolu izlememiz lazım iki isminiz varsa hoşunuza gideni yada çevreniz hangisini çok kullanıyorsa onu kullanın ben öyle yapıyorum

Yüreğinize sağlık
Gamer Queen and Asrevya bunu beğendi
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
AyfonuOlmayanGirl
Forum Oyunları
165
24 Temmuz 2021 21:53
Tomris
Bunları Biliyor musunuz?
0
05 Ocak 2018 19:52
Başak
iPhone
0
24 Aralık 2017 00:39
Tomris
Kişisel Gelişim
0
19 Aralık 2017 17:08
Gamer Queen
YKS (Tyt+Ayt/Dil)
0
08 Aralık 2017 14:15Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.