Corona virüsü için yeni bir SDK’ya geçiş yapan Apple, iOS 13.4.5 Beta 2’den iOS 13.5 Beta 3’e atlamıştı. Aradan geçen 1 haftanın ardından iOS 13.5 Beta 4 sürümü geliştiricilerin kullanımına sunuldu ve önemli değişiklikler sunuyor.

Google ve Apple’ın ortak çalışması sonucunda geliştirilen corona virüsü temas bildirim özelliği iOS 13.5 Beta ile aktif edildi. Kullanıcılar bunu aktif edip etmemekte özgür bırakılırken, corona virüsüne yakalanan biriyle temas edip etmediğinizi öğrenmenizi oldukça kolaylaştıracak.

iOS 13.5 Beta 4 ile neler sunuluyor?
Bu özelliği aktif hale getiren iki kişi bir araya geldiğinde telefonları Bluetooth üzerinden iletişim kuruyor ve anonim bir şekilde kayıt tutuluyor. Bu kişilerden birisinde virüs tespit edilirse telefondan alınan veriler bir sunucuya yükleniyor.Şifrelenmiş verilerin çözülmesi sonucunda yakın zamanda temas kurduğu kişiler bilgilendiriliyor. Buna ek olarak acil durum çağrılarında, tıbbi bilgilerinizi paylaşmanızı sağlayan yeni bir özellik kullanıma sunuldu.

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre bu özellik aktif edildiğinde tıbbi kimlik bilgileri, çağrıya yanıt veren acil durum görevlilerine iletiliyor. Apple bu sayede alerji ve benzeri bilgilerin iletilebileceğini belirtiyor.

Maske takan kullanıcılar Face ID yüzünü tanımadığı için cihazın kilidini açmakta zorlanıyordu. iOS 13.5’te cihaz maske taktığınızı algılıyor ve doğrudan parola ekranına geçiyor. Bu sayede yüz tanıma işlemi ile zaman kaybetmiyorsunuz.Buna ek olarak FaceTime’da birden fazla kişi ile görüntülü görüşme gerçekleştirirken konuşan kişinin otomatik olarak büyütülmesini devre dışı bırakmanız artık mümkün. Posta uygulamasındaki iki güvenlik açığı giderilirken, Kişisel Erişim Noktası açılırken ortaya çıkan sorun gideriliyor.

ShiftDelete.Net