Maddelerin esnek, sert ve yumuşak olmasını sağlayan maddeleri oluşturan atomların diziliş şekilleridir. Modern Fizik ve Özel Kimya konularına konu olan maddelerin bu yapıları günlük hayatta insanların oldukça işine yaramaktadır.

Günlük hayatta gözle gördüğümüz her şey atomlardan meydana gelmiştir. Atomlar maddelerin yapı taşıdır. Maddeler insan hayatında her alandadır. Bu nedenle maddelerin kullanıma elverişli olması kaçınılmazdır.

Maddelerin esnek, sert, yumuşak olması insanların ihtiyacı doğrultusunda gündeme gelmiş ve geliştirilmiştir. Çevremizde gördüğümüz her bir nesnenin madde olarak bir özelliği vardır. Sert maddeler inşaatlarda ve yapı malzemesi olarak kullanılır. Demir – çelik fabrikalarından çıkan sert maddeler binalardan metrolara kadar sağlamlığın ön plana çıktığı her alanda kullanılır.

Yumuşak ve esnek maddeler daha çok sağlık alanında kullanılır. Bu maddeler insan vücudu gibi hassas yapıya sahip yerlerde kullanılır. Özellikle sağlık alanında tercih edilmesi biraz da hastalıkların durumuna göre değişmektedir.

Bunun haricinde çevremizdeki her maddenin fiziksel özellikleri bir amaç içindir. Akıllı telefonlarda, bilgisayarlar, koltuklardan, park alanlarına kadar içeride ve dışarıda bütün maddeler ve özellikle insanların hizmetine sunulan yapılar sert, yumuşak ve esnek malzemelerden yapılmaktadır.

Günlük hayatımızda su içtiğimiz bardaklar, yemek yediğimiz tabaklar, giyindiğimiz kıyafetler, barındığımız evler esnek, sert ve yumuşak maddelerden yapılmaktadır.