Forum Düzeni
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeni(ler)
  • 1 Post By Qasem

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 17 Ocak 2018
Mesajlar: 1.038
Konular: 295
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 54 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 5 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Kova
Takım: Fenerbahce
Rep Gücü: 0
Nootka is on a distinguished road

Standart Mehmet Barlas - Afrin krizi “Kürt realitesi”ni olumsuz mu etkileyecek

18 Ocak 2018
# 1
Mehmet Barlas - Afrin krizi “Kürt realitesi”ni olumsuz mu etkileyecek

Afrin'deki oluşumun Türkiye'nin bütünlüğünü ve güvenliğini hedef aldığını düşündüğümüz için, bir askeri müdahalenin gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Afrin'deki bu oluşum bizim Hatay'ımızı Amanos dağları üzerinden doğrudan tehdit ediyor.
Afrin, PKK/ PYD'nin sınırdan militan, silah ve mühimmat sızdırarak, Türkiye'deki terörü beslediği en önemli merkezler arasında.
HDP'li eski milletvekili ve Mardin eski Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün "Deutsche Welle"ye verdiği demeç ise, Afrin krizinin Kürt realitesine olumsuz yansımalar göstereceği iddiasını da gündeme getirdi.

Sözde müttefik
PKK/PYD oluşumuna sözde müttefikimizABD'nin verdiği destek ise, dışpolitikamızın ana çizgilerini karartmakta.
Afrin'le Kobani'nin birleşmeleri sonucu oluşacak koridorun Akdeniz'e uzanması ihtimali de, güvenliğimize yönelik muhtemel bir diğer tehdit olacak. Afrin krizinin doğrudan bir tarafı olan ABD'nin bu konuda ne düşündüğünü anlamak zor. Hem tonlarca silah ve mühimmatı Afrin'deki oluşuma verdiler. Hem de resmi açıklamalarında Afrin'deki PYD/ PKK unsurlarını desteklemediklerini söylüyorlar.

Bir açıklama
Dün Pentagon sözcülerinden BinbaşıAdrian Rankine Galloway, Afrin'debulunan PYD/PKK unsurlarına ilişkin,"Onları DEAŞ mücadele operasyonlarımızınparçası olarak kabul etmiyoruz.
Onları desteklemiyoruz veonlarla hiçbir işimiz yok" ifadelerinikullanmış.

Ahmet Türk konuştu
Afrin krizinin, bir de "Kürtler"i ilgilendirenyanı var. Bunu görmemek depek mümkün değil. HDP'li eski milletvekilive Mardin eski Belediye BaşkanıAhmet Türk'ün , "Deutsche Welle"denAslı Işık'a verdiği demeç, bu konuyaışık tutacak nitelikte. Türk demecindeTürkiye'nin olası bir Afrin operasyonunuKürtlerin kabullenemeyeceğini belirterek"Geçmişte, PKK silahlı mücadeleverdiği için Kürtler devletinmüdahalesini doğru ya da makulolarak kabulleniyordu. Ama şimdiAfrin'deki insanlara müdahaleyiKürtler nasıl kabullenecek?" dedi.

Sert bir eleştiri
Türk "Afrin'e askeri müdahaleninTürkiye'ye yansımaları nasıl olur"şeklindeki soruya da şu cevabı verdi:
"- Türkiye, Afrin'e girdiğinde bu sorun çözülmez. Ortadoğu'ya baktığınızda 40 milyonun üzerinde Kürt'ü bir savaşla, tehditle, ortadan kaldıracağını mı zannediyor?
Bu yanlış bir politikadır." "- Kürtlerin, Ortadoğu'da rahatça, ortaklaşa yaşayabileceği tek ülke Türkiye'dir. Türkiye bu imkânı kullanmak istemiyor. Afrin'e müdahale yüzyıllarca sürecek bir kinin, nefretin öfkenin büyümesine neden olacaktır. Bu hiçbir zaman Türkiye için olumlu ya da kazanımcı bir politika olmaz."
Üyelik tarihi: 16 Ocak 2018
Mesajlar: 4.975
Konular: 215
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 244 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 48 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 818
Verilen Beğeni: 109
İlişki Durumu: Uzak durun yeter...
Burç: Akrep
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 18
Qasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to behold
Standart Cevap: Mehmet Barlas - Afrin krizi “Kürt realitesi”ni olumsuz mu etkileyecek
19 Ocak 2018
# 2
Abd olaylara, örgütlere ve konjektüre pragmatist yaklaşır. Gelecek yıllarıda hesab ederek hareket eder. Afrine olan silah stoğu Zaten en başından İşid ile alakası olmadığı biliniyordu. Çünkü işid o bökgeye saldırma planı hiç kurmadı sadece taciz edici.sözler ve kısmi operasyonlar vardı. Orası tamamen Türkiyede çıkacak yada çıkarılacak iç karışıklıklara bir müdahale için yada türkiyeyi zayıf düşürecek hamleler için yapılan sevkiyatlardı. Gelecekte bunun yansımalarını zaten göreceğiz. Türkiye Afrine girsin istemem ama Pyd yi ve o silahlarıda orada barındırsın istemem. Bu yüzden Pyd unsurları hedef alınarak bölge bir an önce temizlenmelidir.

Kürt sorunu sadece bölgenin değil, ortadoğunun kangren meselelerine dönüştürülmüş bir meseledir. Çözülmesi gereken bir meseledir. Türkiye bunun için samimi adımlar attı lakin kullanılmayı nerdeyse bir karekter haline getiren kürt silahlı hareketi bunu değerlendirmek yerine kendini devlet hayalleri ile batılı emperyalistlerin kucağına attı...

Türkiye kürtlere karşı kindar olsaydı kobani için kotidor açmazdı...

İşid meselesine gelince, işid kendiliğinden hurra suriyede ortaya çıkan bir örgüt değil. Abd nin Irakta Ensarul mücahidin ve direniş guruplarını yok etmek için kurduğu suriyeye girmek içinde bahane kartı yaptığı bir örgüt. Bakınız Pkk kobaniyi nerede ise hiç direnmeden terketti sonra peşmerge koalisyon ve Abd orayla beraber suriyeye girdi. Rojava yalan ve iftiraları tabi cabası bu işin..

İşidin diğer fonksiyonuda dünyada nekadar müslüman, kanı hızlı alan ve cihad sevdalısı, cahil, potansiyel bir savaşçı olabilecek herkesi yalan ve hurafelerle toplayacakları ve yok edecekleri bir örgüt oldu. Kısa sürede pkk hiç direnmeden tüm bölgelerini onlara bıraktı, Muhalifler fitne çıkmasın diye geri adım attı ve işid büyüdü devlet ütopyasına ulaştı. Yüzlerce Cahil, Vahyden habersiz, selef akidesini benimseyen genç yaşlı işide akın ettiler sonra hepsi katledildi. İşid tüm bölgelerden direniş göstermeden Bölgeleri Pyd ye bıraktı. İşid en fazla kaybı hava saldırıları ve muhaliflerden aldı. İşid esed abd yada pkk rusya ve iran şebbihaları ile değil muhaliflerle savaşıyordu. Ahrarın üst düzey 40 yöneticisinide katleden yine bu zihniyetti..

Malesef insanlar hala işid üzerinden muhaliflere ve islama saldırıyor. Hiç tanımadıkları muhaliflere... İnsanların işide akın etmesinin nedeni Muhalifler gelen mücahidleri geri çeviriyorlardı. Nusranın yabancı güçler dedikleri oluşumları Afganistanda, çeçenyada, türkmenistanda bulunan ve küresel cihad hareketinde yer alan insanlardı. Onlar dışında kimseyi kabul etmediler. Bölgede bulunmuş biri olarak çoğu şeye şahidim. Adem Özköse ile beraber o bölgede çok zaman bulunduk ve olayların tanıklığını yaptık.

Kürtler Ahmet Türkün aksine Pyd / Pkk oluşumlarını artık lendi savunucuları olatak görmüyor. Çünkü onların emperyal güçlerin elinde nasıl oyuncak olduklarını gördü, özgürlük ve adalet arayan bir halka karşı nasıl savaştıklarınıda gördüler.

Oysaki Suriyeli halkların Esad diktasından tek talebi onurluca yaşam. Haklarının iadesi, ve adaletti, yani Kürtlerin suriye, ırak, iran ve türkiyedeki talepleride buydu. Kürt silahlı hareketi mücadele ettiği ruhu ve ilkeleri unutarak esedin yanında yer aldılar.

Hatırlamıyormusunuz, Pkk kuruluş döneminde, Onurlu kğrt hareketleri olan Kawa ve rızgarinin yöneticilerini katlederek üyelerini tek tek öldürüp bu oluşumları dağıtıp silahla kürt halkını dize getirmişti.

Elbetteki gündemden gerçekten habersiz, İmc, Roj vb kanallar dışında haber izlemeyenler bu harekete yine destek verecek lakin bu artık yüzde 90 değil yüzde 50 lerin üstüne çıkmayacak. Kürt gençleri artık daha bilinçli ve onurun, mücadele yolunun sadece silahla olmayacağını artık biliyorlar...

Barlasın kalemine sağlık...


D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Nootka bunu beğendin
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Başak
İş Dünyası ve Spor Camiası Tanınmış Kişiler
2
29 Eylül 2019 15:08
Tomris
Psikoloji
0
16 Ocak 2018 00:02
Tomris
Yabancı Dil
0
08 Ocak 2018 14:59
Tomris
Sağlıklı Beslenme
0
18 Aralık 2017 21:21
Başak
Türkiye'den Haberler
0
09 Aralık 2017 14:31Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.