Alman tankları sadece darbe girişimlerinde mi kullanılabilir?

Afrin Operasyonu, uluslararası ilişkilerin çarpık bir yönünü daha bizlere hatırlattı. Bu şekilde, Türkiye'ye silah satan ülkelerin bu silahların kullanım şeklinde kendilerini yetkili gördükleri bir kez daha anlaşıldı.

Almanlar endişeliymiş
Bu cümledenolarak Türk SilahlıKuvvetleri'nin Afrin'eyönelik harekâtındaAlman Leopard tanklarınınkullanıldığınailişkin haberlerdün Alman FederalHükümeti'ninBerlin'deki olağanbasın toplantısındagündeme taşındı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, şimdiye kadar aldıkları bilgilere göre "Leopard tanklarının kullanıldığını doğrulayamayacağını" söyledi.

Leopard tankları
Savunma Bakanlığı Sözcüsü HolgerNeumann, NATO ülkesi Türkiye'nin80'li ve 90'lı yıllarda Almanya'dan 397Leopard 1 tankı, 2006-2011 arasındaise 354 Leopard 2 tankı aldığına dikkatiçekti. Alman Haber Ajansı (dpa) Almanfederal ordusundan bir uzmanın harekâttaLeopard 2 A4 panzerlerinin kullanıldığınıdoğruladığını duyurmuştu.

Nerede kullanalım?
Bize silah satan ve müttefikimiz oldukları sanılan ülkeler, bu silahların sadece askeri darbelerde kullanılabileceğini de sözleşmelere koysalar, durum ne kadar berrak olurdu. Mesela Afrin Operasyonu'nda Alman Leopard tanklarının kullanılmasına takılan Almanların, bu tankların 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde halka karşı kullanıldıklarını hiç sorgulamadıklarını biliyoruz. Aynı şekilde ABD yapımı F-16'ların da 15 Temmuz'da nereleri bombaladıklarını çok iyi hatırlamıyor muyuz?

Johnson mektubu
Bu vesile ile Johnson Mektubu'nuyine hatırlamıyor muyuz? 1964Haziran'ında Kıbrıs'taki Türk toplumunayönelik saldırıları önlemek amacı ileve "Garantör Devlet" olarak TürkiyeAda'ya müdahale kararı almıştı. Bu kararüzerine, ABD Başkanı Johnson döneminBaşbakanı İsmet İnönü'ye 5 Haziran1964 tarihli bir mesaj göndermişti. Bumesaj "Johnson Mektubu" olarak bilinir. Bu mektubun ABD'den verilen silahların kullanımına ilişkin bölümünü de aynen veriyorum:

ABD silahları
"-... Bay Başkan, askeri yardım sahasındaTürkiye ve Birleşik Devletler arasındamevcut iki taraflı Anlaşma'ya dikkatiniziçekmek isterim. Türkiye ile aramızdamevcut Temmuz 1947 Anlaşması'nın4'üncü maddesi mucibince, askeri yardımınveriliş maksatlarından gayrı gayelerdekullanılması için Hükümetinizin,Birleşik Devletler'in muvafakatini almasıicap etmektedir.

Kullanmak yasak
"- Mevcut şartlar tahtında Türkiye'ninKıbrıs'a yapacağı bir müdahaledeAmerika tarafından temin edilmiş olanaskeri malzemenin kullanılmasına BirleşikDevletler'in muvafakat etmeyeceğinisamimiyetimle ifade etmek isterim."Hürmetlerimle Lyndon B. Jonhnson.

Mehmet Barlas - Sabah