Parfüm tarih boyunca insanların en fazla kullandığı ürünlerin başında oldu. İcat edildiği günden bu yanada kullanımı önlenemez bir şekilde arttı. Yüzlerce maddenin bir araya gelmesiyle hoş kokuları teninize taşıyan parfümler, çoğu zaman insanların kurtarıcı konumunda yer almış ve en özel günlerde etrafa hoş kokular yayılmasını sağlıyor. Parfüm kokusu seçiminde ise insanlar genellikle kendilerine huzur veren ve koklamaya doyamacakları kokulara yöneliyor.Her biri hoş kokulara sahip çiçekleri siz de tamamen doğal bir şekilde hazırlayabilir ve insanların dikkatini çekebilirsiniz.

Malzemeler

1.5 Bardak Doğranmış Çiçek
Orta Boy Kase (Tercihen Kapaklı)
2 Bardak Damıtılmış Su
Tencere
Tülbent
Sterilize Edilmiş Vanilya Şişesi

Adım 1: Yaprakların Hazırlanması

Çiçek kokulu parfüm yapımındaki ilk adım parfüme kokusunu verecek olan yaprakların hazırlanması oluyor. Seçtiğiniz çiçeğin yapraklarını güzelce yıkayın ve su yardımıyla kir ve tortuların hepsini yaprakların üzerinden arındırın. Yaprakların temizliği ile parfümün kokusu arasında oldukça güçlü bir ilişki olduğunu unutmayın.Adım 2: Çiçekleri Bekletin

İkinci aşamada ise çiçekleri bekletmek yer alıyor. Bunun için ilk önce çiçekleri ıslatın. Sonra ıslattığınız çiçekleri kasenin içine koyup üzerini tülbent ile kaplayarak üzerine su dökün. Ardından ise kasenin kapağını kapatarak, çiçekleri bir gece bekletin.

Adım 3: Suyun Hazırlanması

Beklettiğiniz çiçeklerin suyunu kaseden çıkarın ve tülbentte kalan suyla birlikte ufak bir tencerenin içine dökün ve suyu ısıtmaya başlayın. Bu işlemi su iyice kaynayana kadar devam ettirin.

Adım 4: Parfümün Hazırlanması

Bir önceki aşamada ısıttığınız suyu soğumaya bırakın. Ardından elinizdeki su miktarına göre belirlediğiniz bir vaniyla şişesinin içine doldurun. Yaklaşık 1 hafta boyunca da vanilya şişesinin karanlık ve serin bir yerde bekletmeniz gerekiyor. Ardından ise parfümünüz hazır.

Tamamen alkolsüz ve doğal yollar ile hazırlayabileceğiniz bu parfümü kendiniz için kullanabileceğiniz gibi sevdiklerinize hediye olarak da verebileceğiniz şık bir jest olacak