Belirtiler:
- Ses kısıklığı
- Yutma güçlüğü
- Aşırı boğaz salgısı
- Boğazda yabancı cisim duygusu
- Devamlı öksürük
- Göğüste yanma

Reflü ve laringofaringeal reflü nedir?
Reflü kelimesi geri akım anlamına gelen Yunanca bir kelimedir ve genellikle mide içeriğinin yemek borusuna geri akımını ifade eder. Normalde yenilen gıdalar mideye ulaşır ve geri akım olmaksızın sindirilmeye başlanır.

Laringofaringeal reflü (LFR) yiyecek veya mide asidinin geri akım ile ses kutusu = gırtlak (larenks) veya boğaz (farenks) içine dolmasıdır. LFR gündüz veya gece olabildiği gibi hiç birşey yenilmediği zaman bile olabilir.

Reflüsü olan herkeste LFR görülmez. Bazı kişilerde reflü tam yemek borusuna kadardır. O zaman göğüste yanma hissedilebilir. LFR'li birçok hastanın göğüsünde yanma hissi yoktur... Neden?

LFR'li hastalarda az miktarda göğüste yanma hissi olmakla birlikte- genelde bu şikayete sıkça rastlanmaz. Gerçekten de LFR'li hastaların yarısında göğüste yanma hissi olmaz.

Bunun sebibi ise mideden yemek borusuna geçen mide içeriğinin yemek borusunda tahriş edecek kadar uzun süre kalmamasındadır. Ancak yine de az miktarda mide içeriği boğaza geri geldiği zaman bile bazı problemler oluşabilir. Çünkü boğaz ve ses kutusu gırtlak yemek borusuna göre yaralanmaya ve mide asidine daha hassastır.

Eğer LFR'niz varsa bunu nasıl anlayabilirsiniz?
Boğazda şişlik hissi veya yutma güçlüğü- sürekli ses kısıklığı- boğaz temizleme ve öksürük LFR'nin belirtileri olabilir.

Bazı hastalar aşırı miktarda göğüste yanma hissinden yakınırlar. Bazı hastalarda gidip gelen ses kısıklığı vardır. Bazılarında ise salya ve balgam şeklinde aşırı miktarda burun ve boğaz akıntısı vardır.

Bu bulgulardan herhangi biri varsa ve özellikle sigara içiyorsanız LFR hakkında doktorunuza danışmalısınız. Bu konuda gerekli yardımı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanından alabilirsiniz.

Eğer doktorunuz sizde LFR'den şüpheleniyorsa boğaz muayenesi yaparak ses kutusu = gırtlak ve boğazınıza bakacaktır. Eğer doktorunuz sizde LFR'den şüpheleniyorsa boğaz muayenesi yaparak ses kutusu = gırtlak ve boğazınıza bakacaktır.

Eğer muayene edilen bölgelerde kızarıklık ve şişlik tespit edilirse muhtemelen LFR'niz vardır. Bu aşamada doktorunuz bazı tahliller isteyebilir veya özel tedavi önerebilir.

Doktorunuz hangi testleri isteyebilir?
Eğer doktorunuz sizden bazı testler isterse bu teşhisten emin olmak- sizde LFR'nin herhangi bir olumsuz etkisinin ortaya çıkmadığını kesinleştirmek ve faydalanabileceğiniz en iyi tedavi şeklinin seçiminde yardımcı olmak amacıyladır.

LFR teşhisi için en sık kullanılan iki test pH metri ve röntgen tahlilidir. Bu iki test birbirinden farklıdır.

Röntgen tahlilinin yapılması için baryum maddesinin yutulması gerekmektedir. Bu inceleme sizin nasıl yutkunduğunuzu ve eğer varsa boğaz veya yemek borusundaki daralmalar ve diğer anormallikleri gösterir. Yutkunma mekanizmasının tamamının değerlendirilmesi için iyi bir testtir.

pH-metri nasıl yapılır?
pH-metri özel bir test olup tamamlanması 24 saati alır. Bu işlem için hastaneye yatılması gerekmez. pH-metri yemek borusu ve boğazdaki asit miktarını ölçmek için kullanılır. Bazı hastalar işlemin can sıkıcı olduğunu belirtirler ancak ağrılı değildir.

Bu testi yapmak için küçük- yumuşak- esnek bir tüp burundan geçirilip gece boyunca boğazda bırakılır. Bu tüp "asidite çubuğu" olarak adlandırılır ve boğaz- yemek borusundaki asidi ölçmeye yarayan küçük bir bilgisayara bağlıdır. pH-metri LFR için en iyi testtir ve tedavinin değerlendirilmesinde doktorunuza yardımcı olur.

LFR nasıl tedavi edilir?
LFR'nin tedavisi hastaya göre yapılmalıdır ve doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi seçecektir.

LFR'nin tedavisi için birkaç tedavi şekli vardır:

- Mide asidinin geri akımını azaltmak için alışkanlıkları ve beslenme düzenini değiştirmek.

- Mide asidini azaltıcı ilaçlar kullanmak.

- Geri akımı önleyici cerrahi müdahale yapmaktır