Özel Şoför Mesleki Tanımı

Genellikle yönetici, sanatçı, milletvekili, bakan gibi unvanlara sahip; iş hayatı oldukça yoğun geçen kişiler; ya da hastalık ve yaş dolayısıyla araba kullanamayacak durumda olanlar, Özel Şoför iş ilanları vermektedir. Özel şoförler, sadece işverenlerini istedikleri adreslere taşımak için araç kullanmakla kalmaz; ayrıca arabanın temizlik, bakım gibi sorumluluklarını da üstlenirler.

Özel şoför iş ilanları genellikle iyi araba kullanmak, trafikte stresle baş edebilmek, giyimine ve görüntüsüne önem vermek gibi kişisel özellikleri de içerir. Psikoteknik ve SRC belgeniz varsa, ileri sürüş teknikleri konusunda eğitim almışsanız, seyahat engeliniz yoksa, giyiminize ve dış görünüşünüze önem veriyorsanız, özel şoför ilanları arasından kendinize uygun olanlara başvuru yapabilirsiniz.

Arabalar konusunda kendini geliştirenler, basit arızaları kendileri giderebilenler, aracı yola hazırlama konusunda dikkatli olanlar özel şoför ilan başvurularında her zaman daha avantajlıdır. Bu ilanların bazılarında referans da istenebilmektedir. İletişim yeteneği, beden dilini doğru kullanma, harita okuma becerisi, ilk yardım tecrübesi, iş disiplini, zamanı iyi kullanabilme, dürüstlük, çalışkanlık, güler yüzlü olmak, tedbirli ve titiz olmak gibi kişisel özellikler, özel şoför arayanların istediği kriterler arasında yer almaktadır.