Ataşehir boya ustası - izmir korsan taksi


Ne-Nedir-Ne Değildir? En çok merak edilen konular, güncel bilgilerin harmanlandığı bölüm.


Hangi Leke Nasıl Çıkarılır?

Ne-Nedir-Ne Değildir?


Kullanıcı Etiket Listesi

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Mayıs 2018 #1
Teğmen

Uzman Editör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 07 Mayıs 2018
Cinsiyet: Bay
Mesajlar: 1
Konular: 1
Rep Gücü: 7
Puanları: 10
Rep Grafiği: Uzman Editör is on a distinguished road
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Turkiye
Arrow Hangi Leke Nasıl Çıkarılır?

Farklı sebeplerden dolayı oluşan lekeler, kıyafetlerinizin ve eşyaların kullanılamaz duruma gelmesini sağlayabilir. Kumaştan, deriden, mobilyadan ve halıdan leke çıkarma formülleriyle hayatınızı kolaylaştırın.

Leke Çeşitleri ve Etkili Çıkarma Yöntemleri
Eşyalar, kıyafetler, oturma grupları ve farklı dokuya sahip ürünlerde olan lekeleri çıkarma yöntemleri hayatınızı kolaylaştıracak türdendir. Yaşam boyunca farklı kıyafetler alabiliyoruz ve bunların kirlenmesi çok normaldir. Çamaşır makinesi yada elde çitileme yöntemiyle çıkmayan türde lekelerden kurtulmak için neler yapılabilir? Beklediğiniz tüm temizleme ve arındırma yöntemlerini sizlerle paylaşmayı tercih ediyoruz.
Her ne kadar temizliği sağlamak ve lekeleri çıkarmak için etkili yöntemleri bilsek dahi, bazı durumları göz önüne almak gerekiyor. Kimyasal maddeler kullanarak leke çıkarmak mümkün. Lakin temizlenen ürünün dokusunun bozulması mümkündür ve tesirli kimyasalların bu tarzda yan etkileri mevcuttur. Bundan ziyade insan sağlığına zararı olan maddelerden uzak durmanız sizin ve çevrenizdeki insanların yararına olacaktır.
Evde yapılan leke çıkartıcı tarifleri hakkında farklı konuları ele alacağız. Ev hanımlarının, çalışanların ve pratik bilgilere ihtiyacı olan kişilere destek olmayı ihmal etmiyoruz. Ayrıca kimyasalların yüksek maliyetlerle karşınıza çıktığını unutmayın!

Leke Nasıl Çıkar?
Öncelikli olarak ilk müdahale önemlidir. Hassas davranmanız gerekir ve leke yüzeye sinmeden yapacağınız müdahale sonucunda temizlemeniz daha kolay olacaktır. Bütün lekeleri çıkarma yöntemleri mevcuttur ve sizinle tamamını paylaşarak tesirli bilgileri edinmenizi sağlamak istiyoruz. Temizlemenin yetersiz kaldığı alanlarda devreye giren leke çıkarıcılar hakkında bilmeniz gerekenler olabilir. Kimyasalların farklı dokuları bozduğunu unutmayın ve kaliteli ürünler üzerinde oluşan lekeleri yüzeye zarar vermeden çıkarmak için yapılması gerekenler bellidir. Ucuz ve organik maddeler kullanılarak bu tarzdaki pis görünümlerden kurtulmanız mümkündür.

Farklı etkenlerden ötürü oluşan lekenin çıkmasını sağlayan formüller, emin olun hayatı kolaylaştırmaya yöneliktir. Evinde çocuğu, hastası yada yaşlı yakını olan kişilerin sıkça rastladığı durumdur aslında. Kirlenmenin ve leke oluşumunun önüne geçmek için yapmanız gereken şeylerin başında tedbir var. Lekenin türüne göre müdahale etmek gerekiyor, pahalı ve lüks olan eşyalarınızın kullanılamaz duruma gelmesini kesinlikle istemeyeceksiniz.

Mürekkep Lekesi
Mürekkep lekesi nasıl çıkar diyenler için pratik çözüm ürettik. Ilık süt ve limon suyu sayesinde mürekkep izinden kurtulmak mümkündür. Mürekkep lekesini bahsettiğimi formülle silmeniz gerekiyor. Daha sonrasında iyice yumuşayacaktır ve duruladığınız takdirde üzerinden çıktığını görebilirsiniz. Hassas dokular üzerinde oluşan mürekkep lekesi kurumalıdır ve ondan sonra temizleme işlemi uygulanabilir. Kuruyan mürekkep lekesini çıkartmak için talk pudrası en uygun malzemedir. Üzerine dökülür ve bir süre beklenir. Devamında fırça yardımıyla verdiğimi formül etkili olacaktır.

Leke oluşumunda bir çok neden var ve en ufak bir damla dahi aşırı şekilde belli olacaktır. Canlı renklerin üzerinde oluşan koyu ve kötü görünümler artık canınızı sıkmasın. Limon suyunun ve sütün asit içermesi, mürekkep lekesini çıkarmak için yapılması gereken uygulamanın başında geliyor.

Mum Lekesi
Mum lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtı oldukça basittir aslında. Kıyafetlerde, koltuklarda, mobilyalarda yada farklı yüzeylerde oluşan mum lekesini çıkarma yöntemi değişiklik gösterebilir. İlk damlama yada dökülme sonrasında mum üstten alınabilir. Kurumadan evvel ilk mum lekesine yapılacak ilk müdahale budur ve kısa sürede kuruyacağı için pratik olmanız işe yarayacaktır. En alt tabakada kalan mum izini geçirmek için ne yapılabilir diyenlere profesyonel çözüm üretiyoruz. Kuruyan mumum üstüne koyacağınız kurutma kağıdı işe yarayacaktır. Kağıdın üzerinden ütü yapmanız gerekecektir ve lekenin kağıda çıktığını fark edebilirsiniz.

Ahşap yada farklı sert yüzeylerde oluşan mum lekesini çıkarma yöntemi biraz daha basittir. Karton yada mukavva parçasıyla yüzeyi tahriş etmeden kazıyabilirsiniz. Daha sonrasında mum lekesini ortadan kaldırmak için sıcak su dökerek yumuşatın ve yüzeyin berrak hale geldiğini görebilirsiniz. Etkili temizleme yöntemlerine yüksek paralar vermeden ve kimyasal kullanmadan kavuşacaksınız.

Pas Lekesi
Pas lekesi nasıl çıkar sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Metalin ve farklı demir maddelerin beklemesi sonucunda pas meydana gelir. Bu genelde oturma grubu ürünlerinde, mobilyalarda ve depolarda sıkça görülmektedir. Giysilerde, halılarda, koltuklarda ve bu tarzdaki yüzeylerde oluşan pas lekesini temizlemek için yapılması gereken tuzlu limon sunu kullanmaktır. Sentetik olmayan yüzeyler için geçerli temizleme tarifidir. Limonlu suyla temizleme işlemi yapıldıktan sonra amonyaklı su kullanılarak durulama yapılabilir. Üzerindeki etkiyi sıfıra indirecektir ve mükemmel leke çıkarma yöntemi olarak bilinmektedir.

Sentetik yüzeye sahip dokuların amonyaktan etkilenmesi mümkündür. Ürününüzün zarar görmemesi ve daha uzun ömürlü kullanımının devam etmesi için amonyaklı su kullanımı tavsiye edilmez. Limonlu suyla silme işlemi yapıldıktan sonra katkısız suyla durulanmalıdır.

Ruj Lekesi
Ruj lekesini nasıl çıkar diye asla kendinizi çıkmazda hissetmenize gerek yok. Bayanların günlük kullanımını en çok yaptığı ve aynı günün içinde defalarca sürdüğü makyaj malzemesinin lekesini temizlemek için yöntemler mevcut. Eter kullanarak ruh lekesini temizlemek mümkündür. Fakat eter oldukça yanıcı bir maddedir ve muhakkak dikkatli olmanız gerekir. Kumaşta, koltukta ve halıda oluşan ruj lekesinin temizlenmesini biraz eter ve pamuk yardımıyla yapabilirsiniz. Yüzeyi temizlemek için pamuğa eter bulaştırmanız yeterlidir ve birkaç defa sildikten sonra leke çıkarma yönteminin etkili yanını keşfedebilirsiniz.

Ruj lekesini ortadan kaldırmak için sabun etkili bir yöntemdir. Leke çıkarma yöntemi için sabunun bölge üzerinde en az 1 saat beklemesi gerek. İyice yüzeye işledikten sonra durulama işlemine geçilecektir. En son olarak su ile yüzey temizlenmelidir. Suyun içine hiçbir katkı maddesi katmanıza gerek yok, evde ruj temizleme yöntemi sizi kimyasal kullanımından uzak tutacaktır.

Çay Lekesi
Çay lekesi nasıl çıkar gibi farklı soruların en güzel yanıtıyla karşınızdayız. Özellikle Türk milletinin en çok sevdiği içecektir ve günümüzde fazlasıyla çay lekesiyle karşı karşıya geliyoruz. Sirkeyi ve alkolü bir araya getirerek leke çıkarıcı formülü oluşturmak mümkündür. Çay lekesi bulaşan yüzeyin temizlenmesi basittir. Sirke ve alkol karışımıyla yapılan temizleme malzemesini yüzeye uygulayın. Silmeniz halinde lekenin azaldığını ve yumuşadığını göreceksiniz. Sonrasında sade suyla durulamanız gerekecektir ve leke çıkarma yönteminin etkisini anlayacaksınız.

Beyaz kumaşlarda çay izinin ortadan kaldırılması biraz daha farklıdır. Limonlu suyla silebilirsiniz ve sonrası için sade su ile durulamanız gerekecektir.
Renkli kıyafetlerde oluşan lekeleri çıkarmak için yumurtanın sarısı etkilidir. Yumurta sarısı ve suyu karıştırdıktan sonra yüzeyde oluşan lekeyi ovmalısınız. Ovma işlemi bittikten sonra yüzeyi gliserinle silmeniz yeterli olacaktır.

Kan Lekesi
Kan lekesi nasıl çıkar ve etkili yöntemi hakkında bildiğiniz klasik suyla temizleme yayılmasına neden olmaktadır. Kan lekesinin çıkarma yönteminde oksijenli su ön plana çıkıyor. Beyazlarda kan lekesini çıkarmak için oksijenli suyla kanın yüzeyde yumuşaması sağlanmalıdır. Devamında ılık ve sabunlu suyla yüzey ovulur. Yapacağınız işlemden sonra beyaz elbiselerden yada kıyafetlerden lekenin temizlenmesi mümkün olacak.

Renklilerde kan lekesini çıkarma için yapılması gerekenler arasında aspirin yöntemi vardır. Suyun içine atılan aspirin eritilir, kan lekesi olan yüzeye uygulanması gereken yöntemlerin başında gelecektir. Karışımın ürünün üzerinde kuruması gerekiyor ve sonra fırçalama aşamasına geçilir. Suyla duruladıktan sonra renklilerin temizleme formülü konusunda düşünceleriniz olumlu yönde değişecektir.

Meyve Lekesi
Meyve lekesini nasıl çıkar, öğrenmek ve uygulamak için size detaylı anlatımı uygun gördük. Birbirinden farklı meyveler var ve lekelerden kurtulma yöntemleri birdir. Amonyaklı ve oksijenli su mükemmel bir alternatiftir. Lekeli olan yer amonyak ve oksijen içeren suyla silinmelidir. Aynı zamanda 3 saat karışımın içinde bekletilmelidir. Su ile durulayarak meyve lekesinden kurtulduğunuzu fark edebilirsiniz.

Beyaz ürünlerde meyve lekesinden kurtulmak için amonyaklı su yeterli olacaktır. En son durulama işlemiyle parıldadığını görebilirsiniz.
Koltuklarda ve halılarda oluşan meyve lekelerini çıkarmak için yapılması gereken klasik yöntemdir. Ürünün yüzeyinin deforme olmaması ve aynı rengini koruması için kimyasallara başvurmanız önerilmez. Beyaz sirke, limon suyu ve amonyak karışımıyla yüzeyi silebilirsiniz. Temizleme işlemini lekeden kurtulana kadar yapmanız gerekiyor, ek olarak içine hiçbir kimyasal katmanıza gerek yok. Her türlü lekeyi temizleme yöntemi ve formülüyle hayatınız daha da kolaylaşacak.

Konu Uzman Editör tarafından (07 Mayıs 2018 Saat 13:17 ) değiştirilmiştir.
Uzman Editör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Cevapla

Sosyal Ağlarda Paylaş


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cin Çarpması Nedir ve Cin Nasıl Çıkarılır? Gamer Queen Serbest Kürsü 0 29 Ocak 2018 21:43
Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır? Tomris Bunları Biliyor musunuz? 0 05 Ocak 2018 19:45
İpek giysiden leke nasıl çıkarılır? Gamer Queen Bunları Biliyor musunuz? 0 30 Aralık 2017 20:11
Gözün Beyaz Kısmında Kırmızı Leke Nedir? Tomris Göz Sağlığı 0 27 Aralık 2017 00:46
Leke Çıkarma Yöntemleri Arthur Bunları Biliyor musunuz? 0 09 Aralık 2017 17:13


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sağlıklı Yaşam Rehberi - video indir - beğeni satın al - Görev Yap Para Kazan
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.