Forum Düzeni
Okul Öncesi Eğitim
Çocukların okul öncesi eğitimiyle ilgili paylaşımlara ulaşabileceğiniz bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2017
Mesajlar: 10.321
Konular: 1691
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 709 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 80 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 23
Gamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to all

Standart Okul Öncesi Dönemde Sosyal-Duygusal Gelişim | Çocuk Psikolojisi

06 Nisan 2019
# 1
Anne-Baba Davranışlarının Etkisi
Gelişim kişinin yaşamı boyunca geçirdiği düzenli, uyumlu, sürekli ilerlemeyi ve değişmeyi ifade eden bir kavramdır. Çocuklar, doğduğu andan itibaren doğduğu çevreye uyum sağlamak ve var olmak adına fiziksel, duygusal, sosyal, değişimler geçirir. Her alanda gösterilen gelişim birbiriyle ilişkilidir ve okul öncesi dönemden oldukça etkilenir.

Okul öncesi dönem, çocuğun hızla geliştiği bir dönem olarak düşünülebilir. Yapılan araştırmalar, çocuğun bu yıllarda kazandığı davranışların önemli bir kısmının, yetişkinlikteki kişilik yapısını, tavır, alışkanlık, inanç ve değer yargılarını biçimlendirdiğini ortaya koymaktadır. Bu dönemdeki eğitim, çocuğun duygularının gelişimine, algılama gücünü artırmaya, sosyal uyumunu ve becerilerini geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Okul Öncesi Sosyal Duygusal Gelişim Kazanımları
Sosyal duygusal gelişim, çocuğun kendini ifade edebilmesi, duygularını kontrol edebilmesi, kendisiyle ve çevresiyle uyum içinde olabilmesidir. Denham (2003) okul öncesi çocuklarının duygusal yeterliliğinin, sosyal gelişime katkılarıyla ilgili yaptığı araştırmada, üç-dört yaşlarındaki çocukların duygusal yeterliliğin, uzun dönemde sosyal yeterliliğe katkı sağladığı sonucuna varmıştır. Buna göre sosyal ve duygusal gelişim birbiriyle yakından ilişkilidir.

Sosyal ve duygusal gelişimde anne baba, çocuğun duygusal ifadelerini ve sosyal becerilerini güçlü biçimde etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Çocukta sosyal ilişkilerin gelişmesinde anne çocuk diyalogunun önemli etkisi vardır. Anne ile çocuk arasında kurulan sağlıklı iletişim, çocuğun sağlıklı bir kişilik geliştirmesini sağlar. Başkaları ile olumlu ilişkiler kurması için temel oluşturur. Çocuğun sosyal duygusal gelişiminde babanın da önemli rolü bulunmaktadır. Anne babalarına güvenle bağlı çocuklar daha sosyaldir. Yapılan araştırmalarda, üç-beş yaş arasında ailesi tarafından pek ilgi görmeyen çocukların diğer çocuklarla karşılaştırıldıklarında babalarına daha az sevgi gösterisinde bulundukları belirlenmiştir.

Bazen anne babalar, istemeden de olsa çocuklarına reddedici davranabilmektedirler. Anne babaların ilgisizliği, çocuğu terk etme ya da başka bir yere gönderme gibi tehditlerde bulunmaları, hırçın davranışları çocuklarına yetersiz ve değersiz oldukları mesajını iletir. Bu da çocukların düşük benlik saygısı ve özgüven duygusu geliştirmelerine neden olabilmektedir (Dirim,2003). Çocuğu olduğu gibi kabul etmemek, başkalarıyla kıyaslamak, çocuğun yaş ve gelişim düzeyinden daha ileri beklentiler taşımak da bazı anne babaların yapmış olduğu olumsuz davranışlardır. Bu durumda çocuk isyankâr, aşırı hırslı ya da çekingen, yaşamdan daha az zevk alan bir kişilik özelliği geliştirebilir. Aynı zamanda bu da onun aile bireyleriyle olan ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir (Bakırcıoğlu, 2002).

Okul Öncesi Dönemde Çocuğun Sosyal Gelişimi İçin Ebeveynlerin Yapmaması Gerekenler
Anne babaların aşırı koruyucu ve hoşgörülü tutumu da çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratarak, sosyal ve duygusal gelişimde gecikmelere neden olmaktadır. Anne babaların çocuğu gereğinden fazla kontrol etmesi ve özen göstermesi, çocukta bağımlılık, zayıf sorumluluk duygusu, güvensizlik, sosyalleşememe gibi özellikler ya da inatçı, aşırı otoriter, başkalarının haklarını çiğneyen kişilik özellikleri geliştirmelerine yol açabilmektedir. Çocukların hiçbir davranışına sınırlama getirmeyen, olumsuz davranışları bile büyük bir hoşgörü ile karşılayan anne babaların çocuklarının istek ve dürtülerini denetleyebilme yetenekleri gelişememekte, daha bencil ve sosyal uyumları düşük olmaktadır. Anne babaların aşırı hoş görülü tutumları çocukların yardımlaşma, paylaşma, özveride bulunma gibi sosyal davranışlar geliştirmesini engellemekte ve çocuğu grup içerisinde başkaları tarafından istenilmeyen durumuna düşürmektedir. (Meadows, 1986).

Anne baba arasındaki sıklıkla tekrarlanan anlaşmazlık ve şiddetli tartışmalar çocuk üzerinde gerek aşırı koruyucu gerekse aşırı kısıtlayıcı anne baba davranışlarından çok daha yıkıcı bir etki yapmaktadır. Evde yaşanan gerilimli etkileşimler, çocuğun duygusal ve sosyal gelişimini derinden etkileyerek davranış sorunları geliştirmelerine neden olabilmektedir (Yavuzer, 2001).

Anne ve babanın güven verici, destekleyici ve hoş görülü bir biçimde çocuğuna yaklaşması, çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi için en ideal etkileşim biçimidir. Anne babanın, hem çocuğun ilgi ve gereksinimlerine duyarlı davranarak, hem de çocuklarını denetleyerek bir denge yakalaması gerekmektedir. Çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimini olumlu yönde destekleyen ebeveynlerin öncelikle çocukların gelişim dönemlerini bilmeleri ve çocuklarını kendilerine özgü bireyler olarak kabul etmeleri önemlidir. Çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimini destekleyen anne babalar, çocuklarıyla nitelikli ve yeterli zaman geçiren, sosyal yaşantıları paylaşan, onları ilgiyle dinleyen, sorularına karşılık veren, demokratik bir tutum içinde sorunlara çocuklarla birlikte çözüm arayan, güven verici ve hoşgörülü bir tutum içinde gerektiğinde sınırlamalar getiren anne babalardır.

Okul Öncesi Çocukların Duygusal ve Sosyal Gelişimi İçin Ebeveynlere Öneriler
● Anne babanın çocuğa karşı tutumu aralarında tutarlı olmalıdır. Tutarlı, tekrarlayan ve aynı davranışlar çocuğun öğrenme, sosyal ve duygusal gelişimi için önemlidir.

● Aile içindeki standartlar ve sınırlamalar düzenlenip çocuğa anlayacağı dilde ve net bir şekilde anlatılırsa anne babalar aşırı baskıcı veya aşırı hoşgörülü tutumlarından daha rahat bir şekilde uzak durabileceklerdir.

● Güven verici, destekleyici ve pozitif bir yaklaşım anne-baba-çocuk iletişimi için yapıcı olduğu kadar çocuğun her alandaki gelişimini zamanında ve sağlıklı olarak tamamlamalarında yardımcı olacaktır.

● Anne babalar, çocuğun gelişim düzeyinin farkında olmalı ve çocuğun gelişim düzeyinden ileri beklentilerde bulunmamalılar. Aynı zamanda çocukların yaşıtlarıyla veya farklı gelişim düzeyindeki çocuklarla kıyaslanması onların yaşamdan daha az zevk alan, isyankâr, asi, hırçın veya çekingen olmalarına neden olabilmektedir.

Üyelik tarihi: 16 Ağustos 2018
Nereden: S1F1RB1R
Mesajlar: 154
Konular: 9
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 10 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 29 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 55
Verilen Beğeni: 57
Nereden: S1F1RB1R
İlişki Durumu: ERKEK Babası
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 6
Abyss is on a distinguished road
Standart Cevap: Okul Öncesi Dönemde Sosyal-Duygusal Gelişim | Çocuk Psikolojisi
17 Nisan 2019
# 2

ADANA da okul öncesi eğitim
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Gamer Queen
Okul Öncesi Eğitim
1
19 Temmuz 2019 18:54
Asrevya
Okul Öncesi Eğitim
0
08 Ağustos 2018 05:17
Asrevya
Tarih değerlendirmeleri
0
04 Ağustos 2018 01:57
Arthur
Meslek Tanıtımları
0
30 Ocak 2018 15:54
Gamer Queen
Okul Öncesi Eğitim
0
05 Aralık 2017 19:15Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.