Tunik Nasıl Örülür?

Kadınların vazgeçemediği üst kıyafetlerden biri olan tunik hem yaz hem kış aylarında kullanılabilmekle birlikte hem açık bayanların hem de tesettür giyimin bir parçası olması yönüyle oldukça fazla rağbet görür.

Tunikleri türlü kumaşlarla hazırlenmış şekilde satın alabileceğiniz gibi kendiniz dekolayca örebilirsiniz. Bunun için bir miktar ipe, biraz da sabırlı olmaya ihtiaycınız olacak.

Tunik nasıl örülür?

Tuniğinizi düz olarak örebileceğiniz gibi modelli de yapabilirsiniz. Ön kısmında burgu olan bir tunik yapmak isterseniz 30 çift yaparak işe başlayın. 1 ters 1 düz yaparak 10 cm kadar lastik örün. İsterseniz lastiği biraz daha kalın ya da ince yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin beğenilerinize kalmış.

10 cm’lik lastik kısmı bittikten sonr 9 sıra çift düz örgü yapmalısınız. Daha sonra 2 sıra çift ters örgü yapın. Bu aşamayı tamamladıktan sonra 8 sıra çift düz örgü yapıp 2 sıra çift ters örgü yapın. Bu şekilde ön kısmı örersiniz. Arka kısma geçtiğinizde 9 sıra çift ters 2 sıra çift düz, 8 sıra çift ters 2 sıra çift düz, 9 sıra çift ters örmeye devam edin. bu şekilde 10 m kadar örmeniz gerekir.

Tekrar ön kısma geldiğinizde orta kısımda yer alan 8 çifti şişten çıkarın, 4 tanesi sağ tarafta olan çifti sol şişe, 4 tanesi sol tarafta olan çifti sağ şişe alın. Sonrasında hepsini birden hiç dokunmamış şişe alarak örün. Önde burma şekli çıktığını göreceksiniz. 20 cm kadar örmeye devam edin. ölçüler ortalama ölçülerdir, tuniği daha uzun isterseniz kendinize göre uzatmalar yapabilirsiniz. Aynı burma şeklini 10 cm kadar tekrar örün. Artık yaka kısmına geldiniz. İlmekleri ortadan ikiye ayırın ve her sırada 1’er tane eksilterek 1 ters 1düz şeklinde 4 ilmek örün.

Kolu kesmek için 2-1 şeklinde kesme işlemini yapın. Yaka kısmını da omuz kısmını da 5 çift kalana kadar kesin.

Kollar için 15 çift başlamalısınız. 1 düz 1 ters 10 cm örün. Bundan sonra düz örgüyegeçin ve 2 sırada 1 tane ilmek arttırarak 20 çifte tamamlayın. Koltuk altına geldiğinizde 2-1 şeklinde kesin. Son olarak her sırada iki taraftan da 1’er eksilterek omuza ulaşın.