Musa aleyhisselam zamanında uzun bir süre yağmur yağmadı. İnsanlar Musa aleyhisselamın yanına gelerek: “Ya Resûlullah! Kuraklık başladı. Ziraatlarımızın hepsi kurudu. Allah-u Zülcelal’e dua et de bize yağmur versin.” dediler.

Yanlarında Musa aleyhisselam olduğu halde, beraberce sahraya çıktılar ve Allah-u Zülcelal’e dua ettiler. Gökyüzünde hiçbir değişiklik olmadığı gibi sıcaklık daha da arttı. Musa aleyhisselam bu duruma çok üzüldü ve Allah-u Zülcelal’e:

Ya Rabbi! Benim senin yanında kıymetim yoksa da sen ahir zaman Peygamberi Muhammed sallallahu aleyhi vesellemin hürmetine bize yağmur ver, diye dua etti. Allah-u Zülcelal buyurdu ki:

Ey Musa! Benim yanımda senin kıymetin vardır. Siz yetmiş bin kişisiniz. Ancak sizin aranızda, yetmiş senedir bana günahla harbeden bir kişi var. Onu aranızdan çıkarın, ben de size yağmur vereyim. Musa aleyhisselam:

Aramızda yetmiş senedir, Allah-u Zülcelal’e günahla âsi olan biri var. Onun için Allah-u Zülcelal bize yağmur vermiyor. O kişi aramızdan çıksın. Allah-u Zülcelal öyle emrediyor.

O yetmiş sene âsi olan kimse, sağına soluna baktı ve hiç kimsenin kalkmadığını görünce: “Ben, o kişinin kendim olduğunu biliyorum. Ama bu kadar insanın içinde ayağa nasıl kalkarım, hayâ ederim.” Dedi ve başını önüne eğip kalbini Allah-u Zülcelal’e açarak şöyle yalvardı: “Ya Rabbi! Yetmiş senedir sana isyan ediyorum. Ben pişman oldum. Özür diliyorum. Bundan sonra, ölünceye kadar vaktimi sana ibadetle geçireceğim.”

O adam bu şekilde pişman olur olmaz, gökyüzünde bulutlar oluştu ve sağanak yağmur yağdı. Musa aleyhisselam bu duruma hayret ederek:

Ya Rabbi! Aramızdan kimse çıkmadı. Sen yine de yağmur verdin, dedi. Allah-u Zülcelal:

Ey Musa! O yetmiş senedir bana âsi olan kulumun hürmetine size yağmur verdim, buyurdu. Musa aleyhisselam bu duruma daha çok şaşırdı ve dedi ki:

Ya Rabbi! Keşke ben onu görebilseydim, Allah-u Zülcelal buyurdu ki:

Ey Musa! O bana yetmiş sene isyan etti. Yine de onu örttüm, kimseye göstermedim. Şimdi bana tevbe etti ve salih bir kul oldu. Ben onu sana niçin göstereyim!