Pozitif bir ilişki kurmak, partneriniz ve sizin aranızda destekleyici, iyimser bir atmosfer oluşturmak için önemlidir. Pozitif bir ilişki, her iki tarafın da fikirlerini ifade ederken, ilgi alanlarına yönelirken ve karşı taraf hakkında yeni şeyler öğrenirken daha rahat hissetmesine imkan verir. Pozitif bir ilişki yaratmak zor olabilir ve hiçbir ilişki de zaten mükemmel değildir, fakat iki kişi arasında güven ve samimiyet oluşturmaya zemin hazırlayan ögelerden faydalanmak gerekir.

Birbirinize saygı gösterin. Her iki tarafın da değerli hissetmesi için ilişkide saygı çok önemlidir. Saygı sadece bazı durumlarda değil, günlük hayatta rutin bir şekilde gösterilmelidir.

Birbirinizin ilgi alanlarını genişletin. Partnerinizi motive eden ve ilham veren şeylere ilgi gösterin, hobilerini ve aktivitelerini öğrenmeye çalışın. Yeni bir beceri öğrenmek veya pek bilinmeyen bir ülkeyi ziyaret etmek gibi yeni şeyleri tecrübe etmeye çalışın. Böylece konuşmalarınız çok daha zengin olur ve birbirinizi başka bir gözle görebilirsiniz.

Açık bir şekilde iletişim kurun. Bu bir klişe olabilir, fakat pozitif ve sağlıklı bir ilişki yaratmak için iletişim gerçekten hayati önem taşıyor. Partnerinizle aynı fikirde olmadığınız zamanlar elbette olacaktır ve bu durum çok doğal, fakat bu problemlere nasıl karşılık verdiğiniz ve birbirinizin hisleriyle nasıl baş ettiğiniz çok önemlidir. Bunu başarmanın en iyi yolu genellikle ne istediğiniz ve ne hissettiğiniz hakkında direk olarak konuşmaktır, fakat ipucu vermeyin, çünkü karışık mesajlar gönderebilirsiniz ve bu da daha fazla probleme yol açabilir.