Fobi gerçeklerden uzak, abartılı, bilinç dışı bir korku türüdür. Korku kişiyi tehlikelere karşı uyarır ve tedbir almasını sağlar. Bu yönüyle korku faydalı bir dürtüdür. Fakat fobide, kişi kendisi için tehlike arz etmeyen durumlara karşı panik olur ve yoğun bir korku hisseder. Örneğin kedi fobisi olan bir kişi, kedinin yavrusunu dahi görse aklını oynatacak kadar korkar.

Örnek fobilerden bazıları; geniş alan fobisi, yükseklik fobisi, hayvan fobisi, başarısızlık fobisi, evlilik fobisi, gök gürültüsü fobisi. Bunlar gibi fobilere sahip kişiler, fobilerini oluşturan nesne ve durumlardan uzak kaldıklarında kendilerini rahat ve güvende hissederler.

Fobiler şöyle oluşmaktadır. Kişi bir nesnenin yol açtığı olumsuz bir durumu, o nesneyle ilgisi olmayan başka bir nesne yada duruma aktarır. Örneğin cinsel saldırıya uğramış olan bir çocuğun, daha sonra sokağa çıkma fobisi geliştirmesi gibi. Burada çocuk cinsel saldırı olayında yaşadığı korkuyu, sokağa aktarmıştır. İçindeki korku ve endişeyi bastırmak için sokağa çıkmamaktadır.

Yine aynı şekilde karanlık bir ortamdayken kötü bir olayla karşılaşmış birisi. İçindeki kaygıları ortamın karanlık olmasına bağlar. Ve karanlık korkusu geliştirir. Karanlık olmayan ortamlarda korkmaz. Karanlık bir ortama girdiğinde ise aşırı bir korku tepkisi verir. Çünkü bilinçaltı yine aynı olayla karşılaşacağına inanmaktadır.

Fobiler genelde üzerine gidilerek yenilebilmektedir. Örneğin kalabalık önünde konuşma fobisi olan bir kişi, sık sık topluluk önünde konuşarak bu korkusunu yenebilir.