1. Düşüncelerinizi Yazın
İnsanın kendisini ifade etmesi, içini dökmesi, insanı en rahatlaran şeylerin başında geliyor. Kendinizi yazılı olarak ifade edebilmek sakinleşmenizi, öfkenizin yatışmasını ve daha sağlıklı düşünmenizi sağlar. Bunu yapmak çok zor değil, elinize kağıt kalemi alın, yaşadıklarınızı ve yaşadıklarınız hakkındaki düşüncelerinizi 5-10 dakika ayırarak yazın.

2. Çok Stresli Olduğunuz Zamanlarda Pozitif Bir Taraf Bulmaya Çalışın
Stres, herkesin hayatında olan bir gerçek. Stres seviyenizin yüksek olduğu anlarda, pozitif bir unsur bulmak çok iyi gelebilir. Örneğin o an yaptığınız işi bitirmenin size ne kadar fayda sağlayacağını düşünün, kendinizi motive edin.

3. Yürüyüşe Çıkın
Bazı zamanlarda uğraştığınız şey ne olursa olsun fiziksel olarak biraz uzaklaşmak ve hava almak size iyi gelebilir. Düzenli aralıklarla yapılan yürüyüşler zihninizin sakinleşmesini sağlar ve stresle mücadele etmenizi kolaylaştırır.

4. Negatif Düşünceleri Yok Saymayın
Herkesin az veya çok sahip olduğu negatif düşünceler de hayatın birer parçası ve hayatımızı olumsuz etkileyen bir faktör. Bu düşüncelerin sizi tüketmesini engellemek için, kendinizi onları yok saymak zorunda hissetmeyin. Negatif düşünceleri kabul edin fakat hayatınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyin.

5. Yakınlarınızın Bir Listesini Yapın
Hepimizin hayatında bazı kişiler vardır, çok iyi anlaştığımız, kendimizi onlara açtığımız, bizi en iyi onlar anlar, ne zaman başımız sıkışsa onları ararız. Bu kişilerin bir listesini oluşturun. Böylece aslında hayatta yalnız olmadığınızı hissetmenizi sağlar, sizin için önemli olan birilerinin olması ve sizin de birileri için önemli olduğunuzu bilmek her zaman iyi gelir.

6.Negatif Bir Düşünceye Takılıp Kaldığınızda, Hayatınızdaki İki İyi Şeyi Hatırlayın

İnsan negatif düşünceleri ile baş başa kaldığında, negatif düşüncelere saplanıp kaldığında, şükredecek şeyleri de olduğunu hatırlamak zor olabiliyor. Oysa herkesin hayatında olumsuzluklar vardır ve hiç kimsenin hayatında sadece olumsuz şeyler olmuyor, hepimizin hayatında iyi şeyler de oluyor. Olumsuz düşüncelere saplandığınızda yine elinize kağıt kaleminizi alın ve 5 dakikanızı ayırarak hayatınızdaki en önemli iki şeyi yazın, emin olun iyi gelecektir ve şükredecek şeylerimizin de varlığını hatırlamamıza yardımcı olacaktır.

San Antonio’da yaşayan terapist Kasi Howard ‘Eğer kendimi depresif ya da anksiyete halinde bulursam hemen elime bir kalem kağıt alırım ve sahip olduğum güzel şeylerin bir listesini çıkarırım. ‘ diyor. Howard, bunu yapmanın stresi azalttığını ve negatif duygulardan insanı uzaklaştırdığını söylüyor.

7. Kendinizi Gergin Hissettiğinizde “En kötüsü Ne Olabilir” Sorusunu Sorun
Bazı zamanlarda endişelerimize saplanıp kalırız ve kendimizi strese sokarız. Böyle anlarda “En kötüsü ne olabilir” diye sorun kendinize. Göreceksiniz, en kötü ihtimalin bile sizi korkutmadığı bir rahatlığa kavuşabilirsiniz.

8. Uyku Rutininizi Bozmayın
İyi bir uyku, ruh sağlığımız için en önemli faktörlerden biridir. Bu sebeple hayatta zorlandığınız durumlarda uyku düzeninizi asla bozmayın ve iyi bir uyku uyumaya özen gösterin.