Saç bakımı konusunda ürün almadan evvel saçın boyalı, yıpranmış olup olmamasına dikkat edilmelidir. Şayet saçlar daha önceden boya işlemi görmüş ve yıpranmış ise üst düzey keratin içeren ve üzerinde boyalı saçlar için amblemi bulunan ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde yıpranmış saçlarınızı onarabilir ve uzun vadede sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Sağlıklı saçları için asıl yapılması gereken ise sağlıklı bir saç derisine kavuşmaktır.

Saç derinizin sağlıklı olabilmesi için beslenme şeklinize özen göstermeniz gerekmektedir. Hangi saç tipi olursa olsun kişinin sağlıklı bir beslenme programı içerisinde olması, saç derisinin sağlıklı olmasını ve saçlarının güçlü olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle saç bakımı konusunda hassas davranan bireylerin öncelikli olarak besin değeri yüksek gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

İnce telli ve kırılgan saçlara sahip bireylerde saç derisi yağlanmaya müsait formdadır. Bu tip saçlara sahipseniz yağ dengeleyici şampuanlar kullanmak yararınıza olacaktır. Kuru saçlar için üretilen şampuanlar saça yağ kazandırır. Bu nedenle yağlı saçlara sahip bireyleri kuru saç şampuanı kullanması saçlarının daha da yağlanmasına neden olacaktır. Bakım yaparken birçok ürünü kullanabilirsiniz.