Forum Düzeni
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 09 Aralık 2017
Nereden: ᴛᴙ
Mesajlar: 17.940
Konular: 10832
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 279 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 70 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1
Verilen Beğeni: 0
Nereden: ᴛᴙ
İlişki Durumu: Yok
Burç: Basak
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 44
Tomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond repute

Standart Saçlarımızı ne sıklıkta yıkamalıyız?

11 Ocak 2018
# 1
Temizliğinize dikkat etmek, banyo yapmayı veya düzenli olarak saç yıkamayı günlük rutine dönüştürmek kişisel bir karar. Ancak bu kararı alırken mutlaka saç ve kafa derinizin türüne dikkat etmelisiniz. Uzmanlar da bunu öneriyor. Bazı saç türlerinin sık sık yıkanmasının saça zarar verdiğine vurgu yapıyorlar. Hal böyle olunca kafalar karışıyor. Kimse saçını ne kadar sıklıkla yıkaması gerektiğine bir türlü karar veremiyor.

Bazı insanlar için saç yıkamak günlük rutinin bir parçası. Hatta kimileri için bir takıntı noktasında. Temiz olmak güzel bir şey, üstelik çok da sağlıklı. Ancak saçları ne kadar da bir yıkamak doğru. Fazla ya da az yıkamak saça ne yapar? İşte sorularınız yanıtı geliyor.

Uzmanlar saçı bir elyafa benzetiyor. Düşünün ki elyaf her gün yıkanırsa nasıl zarar görür. Saçlar için de aynı şey geçerli. Yani her gün saç yıkamaya gerek yok. Çünkü şampuanların içeriğinde kullanılan malzemelerin çoğu petrol ürünü. Bu nedenle gereğinden fazla maruz kalmamak en doğrusu. Ancak saçınızı sık sık yıkamak zorundaysanız şampuanınıza bebek pudrası ekleyebilirsiniz. Bu şekilde şampuanınızın içindeki petrol bazlı maddeler pudra tarafından çekilir ve bu şekilde daha az zararlı bir hale gelir.

Alıntı~

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


Güzel günler yakın.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 29 Ocak 2020
Mesajlar: 21.125
Konular: 7356
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 627 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 37 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 5
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu:
Burç: Balik
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 68
Zeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Saçlarımızı ne sıklıkta yıkamalıyız?
28 Temmuz 2021
# 2


Saçlarımız özellikle erkekler için en önemli bedensel varlıklardan biri ve onları kaybetmemek en büyük dileğimiz. Hormonal olarak kadınların daha az dökülme sorunu yaşaması ise onlara saçlarını daha özgürce kullanma rahatlığı veriyor.

Saç denilince kadınlar için genelde sorun, kırılmalar, parlaklık, kolay şekil alma ve dolgun görünüm.

Herkesin yıllardır tartıştığı ve uzmanların bile farklı görüşler belirttiği bir soru ise saçlarımızı her gün yıkamalı mı yıkamamalı mı, ne kadar sıklıkla yıkamalı.

Columbia Üniversitesi ve Boston Medical Center uzmanlarına göre saçlarımızın dolgun ve parlak görünmesi ama aynı zamanda dökülmemesi için her gün duş altına girmemiz gerekmiyor. Hatta her gün yıkamak saç ve derisine zarar veriyor.

Boston’daki merkezin direktörü Lynne Goldberg: “Bu bir paradoks, ama insanlar yağlanmaya ya da kurumaya karşı saçlarını sıklıkla yıkamayı tercih ettiklerinde, yağlanma ve kuruma hız kazanır ve saç derisi bundan zarar görür.”

Saçlarımızın yağ ve nem oranı saç derimizin hemen altındaki gözeneklerden salgılanan maddelere bağlı. Ve bu salgılar herkese göre değişiyor. Bu yüzden kişiye özel saç yıkama takvimi oluşturmak için bu salgıların oranını göz önüne almak gerekiyor.

Belirli karakterdeki saçlar içinse bu salgıların miktarı tahmin edilebiliyor ve buna göre bir yıkama takvimi belirlenebiliyor. Bu karakterleri genel olarak belirleyen etkenler ise şöyle sıralanıyor:

1. Saçlarınız ne çok yağlı ne çok kuruysa ve normalse, haftada bir ya da iki kere yıkamanız, hem saç deriniz hem saç telleri için sağlıklı olacaktır.

2. Saçlarınız yağlıysa, haftada iki kereden fazla yıkamalısınız.

3. Saç telleriniz kalın, kıvırcık ve dalgalıysa, uzmanlara göre haftada bir kere yıkamanız yeterli

4. Saçlarınız düz ve ince ise, haftada en az iki kere ve belki üç kere yıkamanız gerekebilir.

5. Belirli bir stil uyguluyorsanız ya da saçlarınızın bu stilden zarar gördüğünü düşünüyorsanız, çok sık yıkamamalısınız. Ama uzmanlar bunu tavsiye ederken şunu da ekliyor: “Bu herkesin kendisinin belirleyeceği bir sıklık. Ama özel bir stil uygulayan herkesin en azından iki gün su ve şampuandan uzak kalmasının zararı olmayacaktır.”
Yüreğinizi güzelleştirin. Çünkü bir ömür sizinle...

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.