TİBET YOGASI NEDİR?

Tibet yogası, 5 Tibet ritüeli, meditasyon, praanayam ve olumlu düşünceye dayanan beş basit ama dinamik yoga egzersizinden oluşur.
Bu beş Tibet Ritueli Tibet Lamaları tarafından uygulanan ritüel egzersizlere temellendirilmiş yoga rutinleridir ve Lama rahiplerinin çok uzun yaşamasına ve çok genç kalmalarına sebep olmuştur. 1930`larda eski bir ingiliz subayı tarafindan batıda tanıtılan ve yaşlanmayı önleyen bu öğreti günümüzde tüm dünyada uygulanmaktadır. Tüm rutin 20 dakikadan az bir sürede tamamlanabilmektedir.
Tibet egzersizlerinin önemli bir parçası fiziksel aktivitenin bilinçli nefes alış verişleriyle senkronize edilmesidir. Bu yedi çakranın ve hormonal salgılamanın dengelenmesini sağlar; sindirim, kardiyovasküler, sinir ve solunum sistemlerini etkiler.
Bu düşük profilli Lama yoga sırları tüm enerjilerin açığa çıkmasını ve mucizevi bir gücün içinize hakim olmasını, sizinle işbirliği içindeki tüm kozmik enerjinin bedeniniz ve ruhunuza en iyiyi sunmasını sağlar.


BEŞ TİBET RİTÜELİ


Tibet lamalarının gençlik ve canlılık iksiri olan beş Tibet ritüeli herkes tarafından kolayca yaplabilecek yuksek enerjili egzersizlerdir. Cok kisa bir zaman diliminde uygulanabilen bu egzersizler yeni başlayanlarda dahi mucizevi etkisini hissettirir.BEŞ RİTÜEL NASIL ETKİLİ OLUYOR?

Beş Ritüel evrensel enerjinin vücudumuza girmesini , prana yani chi(yaşam) enerjisinin yedi çakramızdan serbestce akışını ve bedenve usumuzu canlandırmasını sağlar. Endocrine bezelerini harekete geçirerek hormonal salgılamamızı düzenler. Daha once de belirtildiği gibi kardiyovasküler, sinir , sindirim ve solunum sistemlerimizin doğru çalışmasını sağlar.

FAYDALARI

Tibet yogasını düzenli olarak sadece 15 gündür uygulayan katılımcıların belirttikleri faydalar ;

. Çok enerjik ve genç hissetmek, dolayısıyla daha uzun saatler yorgunluk hissetmeden çok daha verimli çalışabilmek

. Odaklanma ve hatırlama kapasitesinin artması.

. Rahatlık hissi ve stresle daha iyi başa çıkabilme

. Hazım sistemi ve uyku kalitesinin iyileşmesi

. Sırt ağrıları, eklem ve romatizmal problemelerin düzelmesi

. Kilo, tansiyon ve diyabetin kontrol altına alınması.

. Genel olarak iyi ve fit hissetme – depresyonun yok olması

Hergün düzenli olarak uygulanan Tibet yogasının orta vadede bunlara ek olarak diğer bilinen faydalar ise :

. Sırt, bel ve eklem ağrılarının tamamen iyileşmesi.

. Hafızanın artması

. Görme yeteneğinin artması

. Saç büyümesi

. Kilo kaybı

. Fiziksel enerji ve dayanıklılığın artması, dinçlik

. Fiziksel ve ruhsal sağlığın gelişmesi

. İyi hissetmenin artması

. Kaliteli ve iyi uyku

. Migren ve başağrılarının iyileşmesi

. Tazelenme, genç hissetme ve görünme

. Zindelik ve canlılığın seks hayatına olumlu etkileri

BİLİMSEL AÇIKLAMA

Binlerce yıldır tıp doktorları ve sağaltıcılar vücudun çakra olarak da bilinen yedi temel enerji noktası olduğunu ve bu noktaların yedi lenf bezesiyle ilişki içinde olduğunu kabul etmekteler.
Çakralar dönen burgaçlar şeklindeki temel enerjilerdir. Bu burgaçlar çoğaldıkça yaşam daha güçlenir ve yönlendirilebilir.
Son tıbbi araştırmaların güvenilir kanıtlarına gore yaşlanma süreci hormonlar düzenlemektedir. Beş Tibet ritüelinin vücuttaki hormonal dengeyi normalleştirdiği, böylece sürekli gençlik, sağlık ve canlılığın anahtarını elinde tuttuğu söylenmektedir. Ritüeller vücuttaki enerji sistemlerini uyarır, çakraları uyandırır ve enerjinin içimizden dışa , ayak ve ellerimize kadar hareket etmesini sağlar. Ritüellerin arkasındaki teoriye göre Kundalini , yani ruhsal enerjinizomurganızın en alt bölümünde yer almakta ve depolanmaktadır ; ritüeller de bu enerjiye ulaşmanın en çabuk, en etkili ve en güvenli yoludur.
Bazılari bu ritüelleri izometrik egzersizler olarak adlandırmaktadır. Bunlar her ne kadar kas esnetmeleri ve kas yapısının gelişmesine yardim etseler de , öncelikli amacı bu değildir. Burgaç döngülerimiz gençken hızlıdır ancak yaşlandıkça, eğer egzersiz yapmıyorsak ve stresliysek, yavaşlarlar.
Yavaş ve anormal burgaçlar normal olmayan sağlık, bozulma ve yaşlılığa yol açarlar. Beş ritüel dönen burgaçların hızını normalleştirir. Onların aynı ölçüde ve uyum içinde tutar.

BODHİ TİBET YOGASI – yoga pozisyon ve duruşları

Tüm diğer yoga formlarının atası olan Bodhi Yoga veya kısaca Tibet Yogası sağladığı faydalar yönünden eşsizdir. Bir çok duruş, pozisyon, nefes alış-verişi vs.size tanıdik gelebilir. Ancak daha yakından incelerseniz diğer bir çok yoga formlarında olmayan türevsel bir yaklaşım keşfedeceksiniz.
Bazı yoga formlari öncelikli olarak duruş, pozisyon, nefes veya esnemeye odaklanır. Tibet Yogası ise bütünsel olarak dengelenmiş esneme, yoğun aerobik nefes teknikleri ve kadim gizli enerji tekniklerini kombine eder.

Diğer tekniklerden çok daha fazla sağlıksal fayda vaat eden popüler Birkam stili bile kadim Hatha Yoga duruşlarından yararlanır ve buna “sıcak bir odada çalışıp terlemeyi” ilave eder.
Kuşkusuz bir çok kültür, ki buna “terleme kabinleri” ile amerikan kızılderilileri ve saunalarıyla iskandinavları ornek verebiliriz, uzun zamandır terleme ile vucuttan toksin atılmasının yararlarına vakıftılar.
Tarihsel formuyla Tibet Yogası hem Hatha Yoga Asanas hem de çok daha fazlasını içerir. Ve eğer sıcak bir odada veya sıcak bir günde açık havada yaparsanız terlemenin faydalarını tecrübe edebilirsiniz.