Forum Düzeni
Sağlık Köşesi
Sağlık hakkında aklınıza gelebilecek her şeyin toplandığı bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2017
Mesajlar: 10.321
Konular: 1691
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 709 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 80 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 22
Gamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to all

Standart Kuduz Aşısı

04 Ocak 2018
# 1

Kuduz Aşısı

Kuduza karşı tesirli bir muafiyet aşısı var mıdır?*Evet.*Kuduza karşı aşının ne zaman yapılması tavsiye edilmektedir?Bir insan, kuduz olabileceği şüphe edilen bir köpek, kedi, tilki, sincap, tavşan, fare, kurt, vb. tarafından ısırılmış olduğu zaman.*Her köpek ışınlısında kuduz aşıları yapılmakta mıdır?*Hayır. Köpeğin hasta olduğu bilindiği veya şüphelenildiği zamanlar kuduz aşısı yapılır. Isıran köpek müşahede altına alınır ve kendisinde kuduzun olup olmadığı kontrol edilir. Köpeğin sağlıklı olduğu tespit edilirse kuduz aşısının yapılmasına gerek yoktur.Eğer kişiyi ısıran hayvan bulunamazsa kuduz aşılarının yapılması gerekli midir?Evet, bir korunma tedbiri olarak kuduz aşısının yapılması gerekir. Kuduza karşı muafiyet aşıları nasıl yapılmaktadır? On dört gün süreyle günde bir enjeksiyon.*Bir insan, kuduza yakalanırsa onu kurtarmak imkanı var mıdır?*Hayır. Bir çocuk veya ergin bir kez bu hastalığa yakalandı mı, artık onu ölümden kurtarma ihtimali hemen hemen yoktur.*Bir köpek ısırmasına karşı tedavi metodu nedir?Işınlan yer, en az on ile yirmi dakika süre için sabun ve suyla iyice yıkanmalıdır.Köpeğin ısırdığı yerin dağlanması gerekir mi?*Hayır. Bu tedavi metodunun kuduza karşı bir korunma tedbiri olmadığı görüldükten sonra, yıllarca önce uygulanmasına son verilmişti.*Eğer köpeğin ısırdığı yerde, ısırma deriyi aşmamışsa enfeksiyon tehlikesi yine de var mıdır?*Genellikle hayır. Ama yine de bu alan, on ile yirmi dakika bir süre için iyice su ve sabunla yıkanmalıdır.*Bir köpeğin ısırma olayı resmi makamlara bildirilmeli midir?*Evet. Bu gibi haller polise veya Sağlık Müdürlüğü'ne bildirilmelidir.*Hayvanın hastayı ısırdığı yer bir fark yapar mı?*Evet. Isırma baş kısmına ne kadar yakınsa, tehlike o oranda daha büyüktür.*Kuduz aşıların yapılması tehlikeli olabilir mi?*Hayır, ancak bu iğneler çok rahatsız edicidir.
Üyelik tarihi: 20 Aralık 2017
Mesajlar: 7.239
Konular: 7
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 655 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 105 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1912
Verilen Beğeni: 584
Rep Gücü: 52
Arthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond reputeArthuil has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Kuduz Aşısı
04 Ocak 2018
# 2
Ayrıca buradan kuduz aşısını 1885'te keşfeden ünlü kimyager ve mikrobiyolog Louis Pasteur'e sevgiler.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil
Sağlıklı Yaşam Rehberi - Görev Yap Para Kazan
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.