Can Göknil (d. 1945, Ankara) Türk ressam ve yazar. Ankara'da doğan sanatçı, ABD'de eğitim gördükten sonra Türkiye'ye dönerek hem resim hem yazın kariyerine devam etti. Türkiye'de yaklaşık olarak elli, yurt dışında ise İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Macarca, Almanca, Flamanca ve Arapça olarak altı resimli kitabı yayımlandı. Resim kariyerinde ise Londra'da Victoria & Albert Müzesi'nde, San Marino'da Museo d'Arte Moderna'da, Tokyo'da Chihiro Müzesi'nde, New York'ta Schenectady Müzesi'nde, Bulgaristan'da Gabrovo Mizah Müzesi'nde ve Türkiye'de çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Hayatı
1945 yılında Ankara'da doğan Göknil, 1966 yılında Robert Koleji'nden mezun oldu ve sonraki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde giderek Galesburg, Illinois'taki Knox College'ta Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde eğitim alarak BA (Bachelor of Arts) derecesiyle 1968 yılında buradan mezun oldu. 1969 yılında New York'taki New York Şehir Koleji'nde resim ana dalında yüksek lisans yaparak bölümü MA (Master of Arts) ile bitirdi. 1973'te Türkiye'ye döndüğünden bir yıl sonra lk resimli öykü kitabı olan Kirpi Masalı'nı yayımladı. Göknil kariyeri boyunca resim çalışmalarının yanı sıra okul öncesi çocuklar için hem yazıp hem resimlediği kitaplar yayımladı. 2015'te ALMA Ödülleri'ne aday gösterildi. 2016 yılında Ege Üniversitesi, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesine "Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları" adıyla ek bölüm oluşturdu.

Göknil 2017 yılında 50’nci sanat yılını, 50 eseriyle Ankara Nurol Sanat Galerisi’nde açılan özel bir sergiyle kutladı.Yıl içinde çocuklar için resimli bir öykü kitabı yayımladı. Genel olarak 31 kişisel sergi düzenledi. 40 sergiye katılımcı olarak katıldı. Çocuklar için 11 kitap yayımladı.

Ödülleri
  • 1974 8. DYO Resim Yarışması İzmir Mansiyon
  • 1984 Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Günümüz Sanatçıları 5. Istanbul Sergisi Jüri Onur Ödülü
  • 1988: Jenny Smelik Ödülü[8]
  • 1989 Dünya Çocuk Günü Vakfı Altın Balon Ödülü