Dr. Hasan Canpolat (d. 1963, Ankara, Türkiye), Türk bürokrat.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yüksek lisans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Doktora yaptı.

Çatalzeytin, Mesudiye, Sivrice Kaymakamlıkları, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü, Mülkiye Başmüfettişliği, İçişleri Bakanlığı Strateji Merkezi Başkanlığı ve Sivas Valiliği yaptı.

25 Eylül 2006 tarihinde Denizli Valisi olarak atanmış, 27 Nisan 2008 tarihinde de merkez valisi olmuştur. Ayrıca 2008 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevini ve 2011 yılında kısa bir süre de müsteşar vekilliğini yürütmüştür.

Çeşitli dergilerde yayınlanan 15 adet makalesi, Hazar Gölü ve Çevresi Sempozyumu Bildirileri Kitabı, Mahalli İdareleri İlgilendiren Anayasa Mahkemesi Kararları, Cumhuriyetin 75. Yılında Mahalli İdarelerimiz, Cumhuriyet'in 75. Yılında Rakamlarla Mahalli İdarelerimiz, Dünyada Mahalli İdareler ve Türk Belediye Sisteminde Ölçek ve Model Sorunu adlarını taşıyan eserlerde editörlük ve yazarlık yapmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.