Forum Düzeni
Tarihteki Önemli Günler
Tarihimizde millî bayramlar ve diğer önemli günlerle ilgili; tarihte bugün başlığından ayrı tutulacak içeriklerin yer aldığı bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 29 Ocak 2020
Mesajlar: 21.125
Konular: 7356
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 627 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 37 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 5
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu:
Burç: Balik
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 67
Zeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond repute

Standart 12 Nisan - Uluslararası Uzaya İnsan Uçuşu Günü

12 Nisan 2020
# 1
Uluslararası Uzaya İnsan Uçuşu Günü Ne Zaman?

12 Nisan 1961, insanoğlunun ilk kez uzaya çıktığı tarih. Sovyet astronot Yuri Gagarin’in aktörü olduğu bu tarihsel olay, insanlığın kazançları için uzay keşifleri yapılmasının da önünü açmıştı
2011 yılında BM Genel Kurulu, insanlığın uzay çağının başlangıcını her yıl uluslararası düzeyde kutlamak amacıyla, 12 Nisan gününü “Uluslararası Uzay Günü” ilan etti.Genel Kurul, tüm insanlığın ortağı olduğu uzay alanlarının barışçıl amaçlarla kullanımının ve uzay keşiflerinin genişletilmesi ve tanıtılmasında insanlığın ortak ilgisine olan inancını dile getiriyor.
www.forumdenizi.com
Uluslararası Uzay Günü’nde, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada uzay bilimi ve teknolojisinin önemli katkısına dikkat çekiliyor ve devletlerin ve halkların refahını artırmanın yanı sıra, uzay alanlarını korumaya ve barışçıl amaçlar için kullanılmasına vurgu yapılıyor.

BM Eski Genel Sekreteri Ban Ki-Moon bugünün önemini şu sözlerle açıklıyordu:
"Uluslararası Uzay Uçuşu Günü, ortak insanlığımızı ve paylaşılan zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmamız gereğini hatırlatacaktır. Umarım özellikle genç insanları hayallerine devam ettirmeye ve dünyayı yeni bilgi ve anlayış sınırlarına doğru ilerletmeye teşvik edecektir"
Yüreğinizi güzelleştirin. Çünkü bir ömür sizinle...

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 29 Ocak 2020
Mesajlar: 21.125
Konular: 7356
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 627 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 37 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 5
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu:
Burç: Balik
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 67
Zeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond repute
Standart Cevap: 12 Nisan - Uluslararası Uzaya İnsan Uçuşu Günü
12 Nisan 2020
# 2
Kozmonotlar Günü

Kozmonotluk Günü (Rusça: День Космона́втики, Den Kosmonavtiki) Rusya ve diğer bazı ülkelerde 12 Nisan gününde kutlanılan önemli bir gündür. Polonya'da "Uluslararası Havacılık ve Kozmonotluk Günü" (Lehçe: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki yine 12 Nisan'da, aynı günde kutlanır. 2011 yılında 12 Nisan Uluslararası İnsan Uzay Uçuşu Günü olarak kabul edildi. Bugün önemini 27 yaşındaki Sovyet kozmonot Yuri Gagarin'in 12 Nisan 1961 tarihinde ilk defa uzaya çıkmasından alır. Gagarin Dünyamız üzerinde 1 saat 48 dakika Vostok 1 uzay aracında tur atmıştı.

Bu günün önemli bir gün olduğu Yuri Gagarin'in insanlık tarihinde ilk defa uzaya çıkışının 1 yıl sonrasında, 9 Nisan 1962'de Sovyetler Birliği'nde kabul gördü. Modern Rusya'da yasanın içerisinde bu gün "Askeri Onur ve Rusya İçin Hatıra Günü" ile aynı zamanda kutlanılır.

Gagarin'in bu efsanevi uçuşu gerek Sovyet Uzay Programı gerek de Uzay Yarışı için çok büyük bir dönümdür. Gagarin Sovyet Rusya'da hem de Sovyetler Birliği'nin Doğu Bloku'nda büyük bir ulusal kahraman oldu. Gagarin aynı zamanda şimdi de olduğu gibi Uzay Keşifleri için büyük bir figür oldu. Moskova ve Sovyetler Birliği'ndeki birçok şehirde çok büyük gösteri yürüyüşleri oldu. Bu, Rusya'nın 2. Dünya Savaşı'nı kazandığında yapmış olduğu Zafer Yürüyüşleri'nden sonra en büyük gösterilerdi. Gagarin ülkesine döndüğünde ülkenin büyük insanlarından oluşan konvoylarla Moskova ve Kremlin'de gezdi. Sovyet lider Nikita Khrushchev tarafından en büyük Sovyet onu ödülü olan Sovyetler Birliğinin Kahramanı ödülünü aldı.

Son zamanlarda Kozmonotluk Günü etkinlikleri Gagarin'in heykelinin olduğu Korolvoy kentinde başlamaktadır. Katılanlar daha sonrasında polislerin de takibiyle Kızıl Meydan'a ulaşabilmek için Kremlin Duvarı Mezarlığı'nda bulunan Gagarin'in mezarına gidiyor. Uzay Fatihleri Heykeli'nin bulunduğu Kozmonotluk Sokağı'na ilerliyorlar ve etkinlik Novodeviçi Mezarlığı ziyaretinden sonra bitiyor.

1968 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu'nun 61. konferansı bu günü Dünya Havacılık ve Astronotluk Günü olarak kabul etti. (Aynı Yıl 2001: Bir Uzay Macerası büyük ilgi almıştı).

12 Nisan 1981'de, Vostok 1'den tam 20 yıl sonra, bir uzay mekiği (STS-1, Columbia) yörünge uçuşu için fırlatıldı. Ne şanstır ki STS-1'in uçuşu 2 gün rötarlı olmuştu.

7 Nisan 2011'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bugünü Uluslararası İnsan Uzay Uçuş Günü olarak kabul etti.

1960'larda Oscar Feltsman ve Vladimir Voynovich tarafından yazılan14 minut do starta (Fırlatmaya son 14 dakika) şarkısı gayri resmî "kozmonotlar marşı" olarak tanındı ve bu günde düzenli olarak çalındı. 1980'lerde VIA grubunun Zemlyane (Dünyalılar) şarkısı büyük popüler olunca ününü kaybetti Zemlyane şarkısı 2010 yılının Rus Kozmonotluk Günü'nde resmilik kazandı. Rus kozmonotlar atandığında bir gelenekle bu şarkıyı kendi yanlarına alıp dinlerler.

2001 yılından bu yana Yuri Gecesi aynı zamanda "Dünya Uzay Partisi" olarak tanınmakta, ve Yuri Gecesi'nde tüm Dünya üzerinde uzay teması işleyen büyük partiler yapılmaktadır.
Yüreğinizi güzelleştirin. Çünkü bir ömür sizinle...

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Zeze
Tebrikler ve Kutlamalar
17
05 Nisan 2021 23:57
Asrevya
Dünya'dan Haberler
0
05 Ağustos 2018 15:54
Arthur
Bunları Biliyor musunuz?
0
23 Temmuz 2018 13:37
Tomris
Rüya Tabirleri
0
17 Aralık 2017 20:40Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.