Maldivler’i andıran Bokod Gölü Batan Evleri, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 80 km uzaklıktaki mesafede turistlerin uğrak yeri haline geldi...


Macaristan’ın çetin kışlarına rağmen, yakın bir zamana kadar, çok nadir donan göldeki batan evleri, genellikle yöre halkı yaz aylarında yazlık olarak veya yılın geri kalan zamanlarında balıkçılar kullanıyor.


Ancak evlerin ünü internet sayesinde son yıllarda dünyanın her yanına yayılmış ve Bokodi Gölü Batan Evleri, özellikle de fotoğrafçıların, Avrupa’daki uğrak yerlerinden bir olmuş durumda.


2013 yılında, Bing arama motorunda yayınlanan mavi bir sisin içinden görülen evlerin fotoğrafı sayesinde milyonlarca kişinin dikkatini çeken bu Orta Avrupa şehrindeki evler, yine 2014 yılında Eurovision’da Macaristan’ı temsil eden sanatçının video klibinde de kullanmıştı.


Bu kadar ünlü olmadan önce yerliler ve balıkçılar tarafından kullanılan Bokodi Gölü Batan Evleri, yerlilerin kendileri için ahşap bir iskele ve yine ahşap evler inşa etmesiyle oluşuyor.


Muhteşem manzaralı evler ve gölün fotoğrafları internette yayılmaya başladıktan sonra ise turistlerin ve fotoğrafçıların Macaristan’da uğrak noktalarından biri haline geliyor.


Bokodi Gölü’nün yakın bir geçmişe kadar kış aylarında donmamasının sebebi, fotoğraflarından da görüldüğü üzere, bölgedeki santralden kaynaklanıyor.


Santral, kazanlarının çalışması için gölden soğuk suyu çekip, yerine ılık suyu göle geri akıtıyordu.


Suyun hiç donmaması, bölgedeki balıkçılık faaliyetleri için de faydalı oluyordu. Hatta evlerin direkt olarak Bokodi Gölü’nün üzerine kurulmuş olması da balıkçılar için verandalarında oturarak balık tutma imkanı sağlıyordu.


Alınan bir kararla bu santralin 2015 yılında kapatılması, kış aylarındaki balıkçılık faaliyetleri ve turizm gelirlerinde de belli oranda bir düşüş meydana getirdi.
Macaristan’ın kışlarının nasıl çetin geçtiği göz önünde bulundurulursa, Bokodi Gölü Batan Evleri’nin bu dönemlerde cazibesini ciddi anlamda kaybettiği söyleniyor.


Ensonhaber