Sapanca Gölü konum olarak Sakarya ve Kocaeli il sınırları arasında yer almaktadır. Ancak ismini aldığı Sapanca’da bu gölü görmek yerinde olacaktır. Sapanca Gölü bu ilçenin adıyla isimlendirilmeden önceki adı Ayan Gölü’dür.

Sapanca Gölü’nü besleyen çevresindeki birçok dere sayesinde gölde çok çeşitli bitki ve kuş türü görülmektedir. Sapanca Gölü’nü besleyen bu dereler ayrıca Sapanca Gölü sularını temizlediğinden Türkiye’deki en temiz doğal göllerinden biri olmasına olanak sağlamaktadır. Sapanca Gölü suyunun bu denli berrak ve temiz olması sayesinde gölde sazan, turnabalığı ve yayın balığı gibi balık türlerini yakalamak mümkündür. Hafta sonu tatili için düşünüldüğünde de güne güzel bir kahvaltı, ardından muhteşem bir doğa yürüyüşü, günün sonunda ise oldukça hoş bir akşam yemeği eşliğinde son derece güzel bir konaklama sizi beklemektedir.

Sapanca Gölü’nde kıyı boyunca sabah yürüyüşüne çıkmak, yürüyüşten sonra kahvaltı etmek ve sonrasında Sapanca Gölü üzerinde eğer hava şartları uygunsa tura çıkmak en keyifli aktiviteler arasındadır. Sapanca gezilecek yerler arasında mutlaka uğramanız gereken oldukça güzel bir bölgedir. Doğal güzellikleriyle de kendine hayran bırakacak olan Sapanca sınırlarındaki bu göl, yerli ve yabancı tüm turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Bu doğal güzelliği gezip görmeden Sapanca’dan dönmemek gerekmektedir. Sapanca Gölü’ne şahıs olarak giriş ücreti 5 TL olup, araç ile girişlerde fiyat aralığı 5 – 135 TL şeklindedir.