[IMG]*********************f/mEQXvE.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/idRBxx.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/mYFrJx.jpeg[/IMG]

Polonya'nın tarihi başkenti Krakow, günümüzde de ülkenin en turistik kentlerinden biri. Kuruluşu bir ejderha efsanesine dayanan kent adını zeki bir çoban olan Krak'tan alıyor.
Krakow, Polonya'nın güneyinde Çekya ve Slovakya'ya yakın bir konumda yer alan tarihi bir kenttir. Karakteristik mimari özellikler taşıyan Krakow, geçmişte Polonya Krallığı'nın başkentliğini de yaptı.

[IMG]*********************f/kYHdcI.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/1P7nsW.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/p65twA.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/u3wlum.jpeg[/IMG]


Ejderha efsanesi

Kentin birçok noktasında görülebilecek ejderha heykelleri kentin simgesi konumunda. Kentte bu denli çok ejderha figürü bulunmasının nedeniyse bir efsane.

Zeki Krak
Efsaneye göre bugünkü Krakow yakınında bulunan tepelik alan bir ejderhanın yuvasıydı. Köylülerin koyunlarını ve genç kızları yiyerek beselenen bu ejderha bölgenin korkulu rüyasıydı. Zamanla ejderha yüzünden bölgede kralın kızı dışında hiçbir genç kalmaz. Kral, ejderhayı ortadan kaldıranın kızıyla evleneceğini ilan eder. Bunun üzerine bölgede yaşayan bir çoban olan Krak, koyun postunu kömürle doldurup ejderhanın yemesi için tepeye bırakır. Bu tuzağa düşen ejderha, koyunu yedikten sonra aşırı susadığı için çatlayana kadar su içer ve ölür.
Efsaneye göre Krak'ın bu zeki hamlesi hem ona prensesle evlenmeyi hem de kente adını vermesine neden olur.

[IMG]*********************f/EQxHjp.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/vXoJNj.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/XlUMLR.jpeg[/IMG]

Avrupa'nın kültür başkenti
Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Kültür Başkenti de olan Krakow, zengin bir sanat yaşamına sahip. Tarihi kentte görülmeye değer çok sayıda katedral ve müze bulunuyor.

[IMG]*********************f/TmKl6e.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/K3k64b.jpeg[/IMG]

[IMG]*********************f/aKWTZI.jpeg[/IMG]

Krakow'da nereleri görmeli?
Kent meydanında bulunan Bakire Meryem Katedrali, eski şehir bölgesi, hayatı Oscar ödüllü filme de konu olan Oskar Schindler'in yaşadığı ev, Wawel Kraliyet Sarayı, 2. Dünya Savaşı öncesinde Yahudilerin yaşadığı Kazmierz, Krakow'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bunun yanı sıra yine 2. Dünya Savaşı'ndan kalma Auschwitz Toplama Kampı da kente yakın bir konumda olduğu için ziyaret edilebilir.
İstanbul'dan Krakow'a doğrudan uçuşlarla ulaşmak mümkün.

Milliyet