Suna Akın ya da sahne adıyla Filiz Akın (d. 2 Ocak 1943, Ankara), Türk oyuncu, yazar ve sunucudur.

Türk sinemasının asil, modern, kentli ve zarif yüzü olarak sinema tutkunlarının hayranlığını kazanan Filiz Akın, beyaz perdenin Avrupai yüzü, kolejli kızı, sarışın yıldızı olarak da tanınmaktadır.

Hayatı ve kariyeri

Ailesi ve ilk yılları
Filiz Akın, 2 Ocak 1943’te Ankara'da doğdu. Annesi Ankaralı kadın terzisi Habibe Leman Şaşırmaz, babası Afyonlu hakim Bekir Sami Akın’dır. Annesi baba tarafından Arnavut, babası ise anne tarafından Çerkestir. Annesinin ikinci evliliğinden kızkardeşi Günseli doğdu. Anneannesi olan Halime Hanımın özbabası Atatürk’ün şifrecisi, üveybabası da Atatürk’ün kalem müdürü olup Atatürk kıyafet seçiminde zevkine güvendiği için zaman zaman Halime Hanımın fikrini alırdı. Filiz Akın 3 yaşına kadar babası hakim Sami Beyin görev yaptığı Beypazarı’nda yaşadı. 5.5 yaşında ilkokula başladı. İlköğrenimini Ankara, Kızılay'da bulunan Sarar İlkokulu'nda tamamladı. 7 yaşındayken annesi ile babası ayrıldı.

Kolej yılları ve sonrası
Filiz Akın ortaokul ve liseyi Ankara Koleji'nde yatılı ve burslu okudu. Okulda resimleri ve kompozisyonları ile çeşitli ödüller aldı. Tüm sınıfları başarı ile geçti, öğretmenleri tarafından ideal öğrenci olarak gösterildi. Okulda en bilinen özelliği çok iyi taklit yapmasıydı. 1960 Haziranında kolejden mezun oldu. Koleji bitirdikten sonra American Export Lines isimli New York merkezli seyahat şirketinin Ankara acenteliğinde çalışmaya başladı. 2 yıl çalıştığı bu şirketin deniz kısmının şefi oldu. İyi derecede İngilizce ve Fransızca öğrendi, ayrıca İtalyanca öğrenmeye çalıştı. Diğer yandan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde devam mecburiyeti olmayan Arkeoloji Bölümünde bir dönem okudu

Yeşilçam'a adım
Filiz Akın, lise arkadaşı Oya San’ın annesinin ısrarı ile Artist mecmuasının düzenlediği yarışmaya resmini gönderdi ve 1962 yılında birinci oldu. Ancak ödülün kendisine Akasyalar Açarken filminde oynarsa verileceği söylenince vazgeçti. Dergi yöneticileri ve filmciler kendisini ikna etmek için İstanbul'dan Ankara'ya geldiler ancak ikna olmadı. Fakat Memduh Ün de Ankara'ya kadar gelip ısrar edince kabul etti. İşi ve üniversiteyi bırakıp annesiyle birlikte İstanbul’a geldi. Kendisine yardımcı olan derginin yöneticilerine ve Memduh Ün’e güven duyması sinemaya başlamasına yardımcı oldu. Anlaşmayı imzaladı ve 1962 yılında ilk filmi olan “Akasyalar Açarken”i Göksel Arsoy’la birlikte çektikten sonra prodüktörler kendisine bütün yılını dolduran bir program hazırladılar.

1962-1975 Sinema yılları
Umutsuzlar, Ankara Ekspresi, Utanç, Dağlar Kızı Reyhan ve Yankesici Kız Hacer serisi kendisinin en çok etkilendiği filmleri arasındadır. 1971 yılında Ankara Ekspresi filmi ile 8. Altın Portakal Film Festivali en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Mayıs,1962 ile Eylül,1972 arasında 105 film çevirdi. Kariyerinde toplam 116 film çeviren Filiz Akın 1975 yılında sinemayı bıraktı. Sinema oyuncuları Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik ile birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir.

1965 yılında ilk eşi Türker İnanoğlu ile olan evliliğinden oğlu İlker doğdu. Bu dönemde aile Topağacı semtindeki evlerinde yaşadı. 1964 yılında evlendiği Türker İnanoğlu ile evliliği 10 yıl sürdü, çift 1974'te ayrıldı.

1975-1982
Sinema filmlerinden sonra İstanbul Bankası'nın reklam filmlerinde oynayan Filiz Akın 1977 yılında TRT'de Podyum Show isimli eğlence ve müzik programının sunuculuğunu yaptı. 1979 yılında Haldun Dormen'in yazdığı Bir Ayrılık adlı tiyatro oyununda rol aldı.

1979 yılında İzmir Fuarı'nda assolist olarak sahne aldı.

Eylül 1979'da İzmir Efes Oteli'ne girerken bir saldırgan tarafından bacağından bıçaklandı. Kısa sürede yakalanan saldırgan, savcılığa verdiği ilk ifadede Filiz Akın'a aşık olduğunu ancak onun kendisine karşılık vermediğini, bu sebeple bıçakladığını söyledi. Daha sonra ifadesini değiştirdi ve mafya babası Mehmet Nabi İnciler 'in kendisini azmettirdiğini söyledi. Filiz Akın ise saldırıyı hafif bir yarayla atlattı ve aynı gece yaralı bir hâlde sahneye çıktı.

1982-2002
Filiz Akın, 11 yıl Paris’in Neuilly ve Bougival semtlerinde, 4 yıl Paris sefaretinde olmak üzere toplam 15 yıl Fransa'da yaşadı.

Paris'te ilk yılları
1982 yılında Bubi Rubinstein ile evlendi. 11 yıl evli kalan çift 1993 yılında ayrıldı. Filiz Akın, 11 yıl Paris’in Neuilly ve Bougival semtlerinde yaşadı.

Ankara
Mayıs,1994'te dönemin Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşarı Sönmez Köksal ile Ankara'da evlendi. Evlenince Ankara'ya taşındılar. Çiftin nikâh şahitliklerini dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptı.

Paris sefireliği
Eşi Sönmez Köksal'ın Şubat,1998'te Paris Büyükelçisi olarak görevlendirilmesiyle Filiz Akın resmen Paris Sefiresi oldu ve 4 yıl Paris sefaretinde bulundu. Paris'te Türkiye'yi tanıtmak amacıyla düzenlenen La Fayette'deki Türk-Osmanlı ürünleri standı, Bagatelle bahçelerindeki Lale Parkı ve Türk ressamları sergisi, Versay'daki büyük sergi gibi etkinliklerde gösterdiği özen ve çabaları ile bir kültür elçisi olan Filiz Akın ayrıca kültürüyle, zarafetiyle Fransızları etkiledi.

1991 yılında babası Sami Akın İzmir'de hayatını kaybetti.

2002-günümüz
2002 yılında bir çeşit burun ve ağız arkası (nazofarenks) kanserine yakalandığını öğrendi. Teksas Üniversitesi'ne bağlı MD Anderson Kanser Merkezi'nde tedavi oldu ve kanseri yendi.

2004-2007 yılları arasında Sabah Gazetesi'nde köşe yazıları yayınlandı.

2005 yılında Türkiye Meme Vakfı yararına, kansere karşı destek amaçlı "sarı bilezik" kampanyasını başlattı, 1 milyon adet bilezik satıldı.

2005 yılında toplumda kansere olan farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen ve Hacettepe Üniversitesi Umut Evi projesi yararına düzenlenen "mavi bilezik" kampanyasının tanıtımına destek verdi.

Onursal Başkanlığını yaptığı merkezi Amerika’da olan Starkey İşitme Vakfı'nın Türkiye kolu EMÖV Vakfı ile "Türkiye'de İşitmeyen Kalmasın" projelerine 2007'den itibaren destek oldu.

2006 yılında Beypazarı'nda 3 yaşına kadar yaşadığı konağın bulunduğu sokağa belediye meclisi tarafından "Filiz Akın Sokak" ismi verildi.

2008 yılında Kanal 1 televizyonunda "Filiz Akın'la Sohbetler" programını sundu.

2009 yılında Habertürk TV'de "Filiz Akın'la Hafta Sonu Sohbetleri" programını sundu.

2013 Kasım ayında üçüncü kitabı Lezzete Merhaba'nın imza günü için 32.Tüyap İstanbul Kitap Fuarı'nda sevenleriyle buluştu.

Filiz Akın, TED Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

Ödülleri
 • 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Ankara Ekspresi
 • 1972 Gazeteciler Yüksek Okulu, Sinemada Yılın Kadın Sanatçısı Ödülü
 • 1974 Gazeteciler Cemiyeti, Yılın Kadın Sanatçısı Ödülü
 • 2000 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü
 • 2001 Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı, Yaşam Boyu Onur Ödülü
 • 2004 Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği, "2004 yılı oyunculuk ödülleri
 • 2005 74.İzmir Enternasyonal Fuarı, "Sinema Burada Festivali" Onur Ödülü,
 • 2005 Magazin Gazetecileri Derneği,12. Altın Objektif Ödülleri, Yaşam Meslek Onur Ödülü
 • 2006 Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, ‘fahri doktor’ unvanı
 • 2008 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali,"Festival Nişanı"
 • 2009 16. Altın Koza Film Festivali, Onur Ödülü
 • 2010 Yeşilçam Ödülleri, Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü
 • 2010 21. Ankara Uluslararası Film Festivali,Aziz Nesin Emek Ödülü
 • 2010 Beykent Üniversitesi, Türk Sineması Sevgi Günü, Onur Ödülü
 • 2011 6. Uluslararası Dadaş Film Festivali,Onur Ödülü
 • 2012 Magazin Gazetecileri Derneği, 18. Altın Objektif Ödülleri, Meslek Onur Ödülü
 • 2012 Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali, Onur Ödülü
 • 2013 4.Malatya Uluslararası Film Festivali, Onur Ödülü
 • 2014 Türk Tayland Dostluk Ödülü
 • 2014 Magazin Gazetecileri Derneği, 20.Altın Objektif Ödülleri,Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü
 • 2015 Kırmızı Lale Film Festivali, Yaşam Boyu Başarı Ödülü
 • 2015 15. Frankfurt Türk Film Festivali, Onur Ödülü
 • 2015 1. Çanakkale Kısa Film Festivali, Onur Ödülü
Kitapları
 • "Güzelliklere Merhaba", Altın Kitaplar Yayınevi, 1992
 • "Hayata Merhaba", Epsilon, 2005
 • "Filiz Akın ile Güzellik, Zayıflama ve Genç Kalma Üzerine" (2006)
 • "Lezzete Merhaba" (2013)