İbrahim Akın (d. 4 Ocak 1984, İzmir) Sol Açık, Forvet mevkinde forma giyen Türk futbolcu. Süper Lig takımlarından Gaziantepspor'da oynamaktadır.

Kulüp takımları kariyeri
Futbola 1996 senesinde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde başladı. 3 sene orada oynadıktan sonra Altay’ın alt yapısına transfer oldu. Altay'da 3 sezon oynadı. Beşiktaş'ta 74 lig maçına çıkmış, 35'ine ilk 11'de başlamıştır ve 13 gol atmıştır. 2007-2008 sezon arasında İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a transfer olmuştur.
Gaziantepspor kulübünün resmî sitesinden yaptığı açıklamaya göre 2011-12 sezonunun ara transfer döneminde İbrahim Akın 3,5 sezonuluğuna anlaşıldığı açıklanmıştır.[1]
Millî takım kariyeri
9 kez Türkiye A Milli Takımı formasını giymiştır. En son 2006 senesinde A Milli Takıma davet edilmesine rağmen son zamanlar sergilediği istikrarlı performansıyla dört sene aradan sonra 17 Kasım 2010 tarihinde Hollanda ile oynanacak hazırlık maçı için Türkiye A Milli Takım'ına davet edilmiştir.[2]
Şike Davası

İbrahim Akın, 12 Temmuz 2011'de "Şike yapmak" suçlamasıyla gözaltına alındı.[3] Savcılık tarafından ifadesi alınan Akın, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.[4] Yaklaşık 5 ay Metris Cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası'nda yapılan değişiklikten sonra tahliye edildi.[5]
Mahkeme Kararları

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Temmuz 2012 tarihinde İbrahim Akın'ın "Şike yapmak" suçunu işlediğine hükmetti.[6] Yaklaşık 1 yıl 7 ay hapis cezası ile cezalandırılan İbrahim Akın, kararı temyiz etti.
Mahkeme ayrıca İbrahim Akın hakkında "Spor kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama" ve "Stadyumlara giriş yasağı" kararları verdi. Bu kararlar Yargıtay tarafından onandığı takdirde İbrahim Akın bir daha profesyonel futbolculuk yapamayacaktır.
Ayrıca İbrahim Akın Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan sportif yargılamada "Müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs" gerekçesiyle 2 yıl müsabakalardan men cezası ile cezalandırılmıştır.[7] Bu nedenle şu anda profesyonel futbolculuk yapamamaktadır.