Salatalık Sivilceye İyi Gelir mi?

Salatalık dilimleri ve salatalık suyu, cildi sakinleştirmek ve soğutmak için kullanılabilir. Bu nedenle, sivilcelerin yayılmasını ve ciltte yarattığı tahrişi hafifletmek için salatalık kullanabilirsiniz. Salatalığı ince dilimler halinde, sivilcelerin yoğun olarak görüldüğü bölgelere koyarak 10 dakika bekletebilir ya da salata suyunu gün içinde 2-3 kez pamukla sivilcelere sürebilirsiniz. Sivilcelerin daha çabuk geçmesi için, yatarken ve sabah kalktığınızda yüzünüzü temizlemeyi (sabun kullanmadan, tonikle) unutmayın.

Sivilcelere Salatalık

Sivilcelere salatalık bakımı yapmaya başlamadan önce, satın aldığınız salatalıkları tarım ilacı kalıntılarından arındırmak için iyice yıkayın. İçinize sinmiyorsa kabuğunu soyarak da kullanabilirsiniz.

Salatalığı ince dilimler halinde keserek büyük bir kaseye alın. İyice soğuması ve sakinleştirici etkisinin artması için kaseye 4-5 adet buz atın ve 4-5 dakika kadar bekletin.

Bu dilimleri sivilcelerin yoğunlaştığı bölgeler başta olmak üzere tüm yüzünüze dağıtın. Bu işlemi sırt üstü uzanarak yaparsanız dilimlerin düşmesine engel olabilirsiniz. Dilimleri 10-15 dakika bekletin. Sivilceler iyileşene kadar bu işlemi her gün, günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Salatalığın Cilde Faydaları

Salatalık cildi sakinleştirmenin ve sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlamanın yanı sıra ağartıcı etkisiyle gözaltında oluşan koyu renkli halkaları için de kullanılabilir. Ayrıca gözaltı torbalarının görünümünü, soğuk salatalık dilimleriyle hafifletebilirsiniz.

Cildi düzenli olarak salatalık suyuyla temizlemek veya haftada 2-3 kez salatalık maskesi uygulamak gözenekleri derinlemesine temizler ve sivilce oluşumuna neden olan yağı ve kiri ortadan kaldırır.