Sivilce Nasıl Temizlenir?

Sivilceler sadece sizin değil büyük bir çoğunluğun derdi ancak, nedense sivilceden en kısa sürede, arkasında herhangi bir iz bırakmadan kurtulmanın tek yolu “sivilceyi kesinlikle patlatmamak” olmasına karşın çoğumuz bu süreci beklemek istemiyoruz. Ben yine de hatırlatayım, “sivilce nasıl temizlenir” sorusuna en kısa cevap “patlatmayın”. Sivilceyi doğal iyileşme süresinden daha kısa sürede kurutan kremleri kullanabilirsiniz ancak bu tip kremleri fazlaca kullanmamaya özen gösterin çünkü cildiniz aşırı kuruyup pullanabilir.

Sivilceyi Temizlemek İçin
Sivilceyi temizleme yöntemlerinden önce sivilce oluşumunu önlemek için bir kaç tavsiye vereyim. Öncelikle cildinizi temiz tutmalısınız. Cildiniz aşırı yağlıysa sabah, akşam bu yağı cildi kurutmayan kremlerle temizlemelisiniz. Sivilceler büyük çoğunlukla tıkanan gözeneklerde biriken bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Cilt gözeneklerini ne kadar temiz tutarsanız sivilcelerle o kadar az uğraşırsınız. Cildiniz yağlı olmasa bile gün içinde havadaki tozdan, terden tıkanan gözenekleri gece yatmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Kısacası karma, kuru veya yağlı, cilt tipiniz ne olursa olsun günde en az 2 kez cildinizi temizleyin.

Sivilceyi patlatmanın 2 kötü sonucu olabilir. Birincisi sivilcenin bulunduğu bölgenin tahriş olması ve kızarıklığın sivilceden daha büyük bir alanı kaplaması, ikincisi ise bakterilerin yayılarak diğer sivilceler için zemin hazırlaması. Ayrıca sivilceyi patlattığınız bölge enfeksiyonlara açık hale gelir ve sivilceden daha kötü cilt sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Salisik asit veya benzol peroksit (benzoyl peroxide) içeren yüz yıkama ürünleri sivilcelerin kurumasına yardımcı olabilir. Alacağınız ürünün bu maddeleri içerip içermediğini ambalajın üzerindeki “içindekiler” bölümünü okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta aşırı kullanılmamaları gerektiğidir. Temel olarak kurutucu etkisi bulunan bu tip ürünler çok fazla kullanıldığında cildin aşırı kurumasına neden olabilir. Normal bir kullanım için günde 1-2 kez bu ürünlerle yüzünüzü yıkamanız yeterlidir.

Yüzünüzü yıkarken elinizle sivilcelerin olduğu bölgeyi ovalamayın. Sivilceyi ovalamak sivilcenin yayılmasına veya sivilcenin daha görünür olmasına yol açabilir. Sivilceyi hafifçe, bastırmadan yıkayın.

Cildiniz aşırı yağlıysa her akşam yatmadan önce yastık kılıfınızı değiştirin. Uyurken cilt normalden daha fazla yağlanır ve yastık kılıfına geçen yağ tekrar yüzle temas ettiğinde sivilcenin iyileşme süresini uzatır.

Susuz kalmamaya özen gösterin. Su cildin kendini yenilemesi için kritik öneme sahiptir. Günde en az 2 litre su içmeye çalışın.

Yüzünüzde sivilce varken fondöten gibi cilt gözeneklerini tıkayan makyaj malzemelerinden uzak durun. Sivilcenin en kısa sürede iyileşmesi için cildin nefes alması gerekir.

Gıdaların sivilce oluşumu üzerine etkisi hakkında net bir bilgi olmamasına karşın cilde iyi gelmediği bilinen kızartma ve hazır gıdalardan uzak durun.

Bazı sivilceler evde tedavi edilemeyecek kadar büyük olabilir. Bu tip sivilceler için doktora gitmenizi öneririm. Doktorunuz cildinizin durumuna göre antibiyotik kullanmanızı önerebilir.

Stres, nem, adet dönemi ve bazı ilaçların sivilce oluşumuna yol açtığı bilinmektedir. Bu durumlardan birini yaşıyorsanız sivilce için canınızı fazla sıkmayın çünkü süreç bittiğinde sivilceler de yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.