Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maskeler

Geniş gözenekler cildin görünümünü olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra yağ ve kir birikimi için uygun ortam sağlayarak sivilce, siyah nokta ve yağ bezesi oluşumunu arttırır. Cilt gözenekleri kalıtsal olarak geniş olabilir ancak güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak gibi çevresel faktörler nedeniyle de genişleyebilir. Evde hazırlayabileceğiniz doğal maskeler ile gözenekleri küçültebilir ve dış etkenlere karşı daha korunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Cilt yüzeyinde biriken ölü hücreleri düzenli olarak temizlemek, haftada bir buharla açtığınız gözeneklere derinlemesine temizlik yapmak ve fazla yağı kontrol altında tutmak gözeneklerin küçülmesinde yardımcı olacaktır.

Maske 1: 2 adet büyük boy yumurtayı bir kabın içine kırın ve iyice çırpın. Çırpılmış yumurtaların üzerine 2 yemek kaşığı un ilave edip tekrar çırpın ve bir kenarda bekletin. Bir küçük salatalığı soyun ve küçük parçalara bölün. Ardından minik parçalara bölmüş olduğunuz salatalıkları blendara atıp salatalıklar pürüzsüz hale gelinceye kadar blenderı çalıştırın. Son olarak yumurta ile un karışımınızı, püre haline gelmiş salatalıkların üzerine ilave edin ve tüm malzemeler tam olarak karışına kadar blenderi çalıştırın. Maskeyi hemen yüzünüze uygulayın ve artanı atın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. En iyi sonuçlar için her yeni uygulamada taze maske hazırlayın. Bu maskede kullanmış olduğunuz salatalık cilde ferahlık ve serinlik verirken, un büyük gözeneklere neden olabilecek fazla yağı emer ve yumurta da cildi besleyip sıkılaştırır.

Maske 2: Bir miktar yoğurt ve bir miktar balı karıştırın. Ardından bu karışımı gözeneklerin üzerine uygulayın ve birkaç dakika sonra durulayın. Cilt için birçok faydası olan balın anti bakteriyel, tedavi edici ve iyileştirici özellikleri vardır. İçeriğindeki potasyum ise gözenekleri tıkayan bakterileri öldürebilmektedir. Diğer taraftan, yoğurt iyi bir laktik asit kaynağıdır ve cildinizi ölü hücrelerden arındırırken gözenekleri de temizler.

Maske 3: 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi tozu ile 1 tatlı kaşığı taze limon suyunu macun kıvamına gelinceye kadar suyla karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Maske 4: Bir yumurtayı portakal kabuğu tozuyla karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 15 dakika sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Maske 5: Bir miktar sütü ve 2 çay kaşığı limon suyunu macun kıvamına gelinceye kadar yulafla karıştırın. Yüzünüze sürüp 20 dakika kurumasını bekleyin ve ardından soğuk suyla yıkayın.

Maske 6: Eğer karma bir cildiniz varsa 1 yumurta akıyla 2 çay kaşığı limon suyunu iyice karıştırarak yüzünüze sürün. 4-5 dakika beklettikten sonra ılık su kullanarak çıkarabilirsiniz.

Maske 7: 2 Yemek kaşığı şeker ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın ve bu karışımın üzerine bir kaç damla limon suyu ilave edin. Elde ettiğiniz karışımla cildinizi 20-30 saniye boyunca ovalayın ve ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Daha iyi sonuçlar elde edebilmek için bu işlemi haftada bir kez uygulayın.

Maske 8: Salatalık suyunun içerisine birkaç damla gül suyu damlatın ve elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürüp 15-20 dakika bekleyin. Ardından bol su ile durulayın. Bu işlem açık gözeneklerinizi küçültecektir. Ayrıca salatalığın içerisinde yer alan silis cildinizin yapısını iyileştirecek ve cildinize hoş bir görünüm kazandıracaktır.

Diğer Tavsiyeler

Cildinizin çok yağlı olduğu bölgelerde nemlendirici kullanmamaya, kullanırsanız da yağsız nemlendirici kullanmaya çalışın. Sabahları kalkınca ve akşamları yatağa girmeden önce yüzünüzü kirden ve yağdan arındırın. Asla yatağa yüzünüzde makyajla gitmeyin, çünkü makyajla uyumak cildinizin nefes almasına engel olup açık gözeneklere yol açacaktır. Kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz, günlük kullanıma uygun, peeling etkili yüz yıkama jelleriyle ölü hücreleri temizleyebilirsiniz. Güneşe çıkarken mutlaka yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın.

Daha Fazla Bilgi

Cildin görünümü geliştirerek daha pürüzsüz hale getirmek için evde hazırlayabileceğiniz doğal maskeler hakkında bilgileri pürüzsüz bir cilt için maskeler yazısında bulabilirsiniz. Cildi sıkılaştıran doğal yüz maskesi sayfasında ise cildi sıkılaştıran çilek maskesi ve cildin daha sıkı olması için yapılması gerekenler hakkında bilgiler yer alıyor.