Cilt tipinizi belirlemek sizin için oldukça önemli ve oldukça gereklidir. Bu her zaman kullanabileceğiniz bir bilgi olduğu gibi her durumda da ihtiyacınız olabilecek bir bilgidir. Örneğin cilt bakım ürünleri alırken ya da cilt temizleme ürünleri alırken ürünlerinizi bu bilgiye göre belirlemek zorundasınız. Cilt tipinizi bilmeden doğru ürünü alıp doğru bakımı uygulayamazsınız. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız ve gelişigüzel bir ürün seçiyorsanız bunun cildinize geri dönüşü ve etkileri oldukça kötü olacaktır. Örnek vermek gerekirse, eğer siz yağlı bir cilde sahipseniz ve kuru ciltler için uygun olan bir ürünü kullanmaktaysanız, sivilcelerinizin azalmadığını tam tersi arttığını dahi görebilirsiniz. Bunun sebebi kuru ciltler için üretilmiş olan ürünlerin su bazlı olmaması ve cildinizi daha da yağlandırabilecek içeriklere sahip olmasıdır. Eğer cil tipinizi doğru belirlemenin önemini anladıysanız evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz basit bir yolla nasıl cilt tipinizi öğrenebileceğinzi sizinle paylaşacğız...

Yüzünüzü sadece su ile yıkayıp kuruladıktan sonra yüzünüze hiç bir cilt bakım ürünü uygulamadan yaklaşık bir 3 – 4 saat bekleyin. Ve bu süre zarfında ve sonunda herhangi bir losyon ya da krem kullanmamalısınız. Geçen bu sürenin sonunda emici özelliği olan bir mendili ya da tercihen yüzünüz için üretilmiş olan özel cilt kağıtlarından kullanarak bu kağıdı burnunuzun üzerine bastırın. Herhangi bir sürtme işlemi uygulamanıza gerek yok. Yeterli ölçüde bir baskı uygulamanız yeterli olacaktır. Kağıdı burnunuza bastırdıktan sonra cilt tipinizi belirlemek için 3 seçeneğiniz olacaktır.

1 . Eğer kağıdın üzerinde herhangi bir yağ yoksa kağıt tamamen temizse ve aynı zamanda cildiniz yıkanmanın etkisiyle kurumuş, oldukça gergin ve pul pul sökülmeye hazır bir durumdaysa cilt tipiniz Kuru cilt tipi’dir.

2 . Kağıdın üzerinde herhangi bir yağlanma yoksa ve cildiniz gergin değil ya da herhangi bir pullanma belirtisi yoksa Normal cilt tipine sahipsiniz.

3 . Üçüncü seçenek ise kağıdın üzerinde yağlanma belirtisi olması durumunda ve buna ek olarak kağıdı yanaklarınıza bastırdığınız da kağıdın üzerinde yağlanma varsa Yağlı bir cilt yapısına sahipsiniz.

4 . Son ve dördüncü seçenek ise yağın sadece burnunuzun üzerinde olması ve yanaklarınızın herhangi bir yağlanma belirtisine sahip olmamasıdır. Bu durumda ise cilt tipiniz Karma’dır