Zeytinyağı Her Derde Deva
Zeytinyağı bütün yemeklerde kullanılması önerilen en önemli besin maddelerinden biridir. Vücuda içeriden alındığı kadar dıştan da uygulandığında inanılmaz bir etki yaratan zeytinyağı ile doğal nemlendiricinizi kendiniz yapabilirsiniz. Zeytinyağında cildi gençleştirmeye yardımcı olan vitamin ve antioksidanlar bulunur. Nem cildi kurutmaz, zeytinyağı da nemin kaybolmasını önlediğinden cilt sürekli olarak nemli kalır. Bu da yaşlanma ve kırışıklık etkilerinin azalmasına yarıdmcı olur.

İşte bir zeytinyağı ile nemlendirici yapmanın yolları:

Ev yapımı kozmetik yapmak için malzemeleri konusunda uzmanlaşmış bir yerden emülsifiye mumu satın alabilirsiniz. Emülsifiye mumunu online olarak internetten de sipariş verebilirsiniz. Eğer aromatik kokulardan hoşlanıyorsanız bu karışıma ucuçu yağ da ekleyebilirsiniz.

Yapılışı:

Bir bardak sıvı ölçme kabına 1/4 zeytinyağı ve 164 emülsifiye mumu koyun. 1 dakika süre ile mikrodalgada bu karışımı özellikle emülsifiye mumu eriyinceye kadar 68 dereceye ulaşıncaya kadar tutun. Mikrodalgaya 1/4 bardak su koyun ve sıcaklığı 50 dereceye gelince mikrodalgadan çıkarın. Eğer yapacağınız losyonun içine uçucu yağ eklemek istiyorsanız, zeytinyağ ve emülsifiye mumu bulunan karışımın içine 24 ila 36 damla kadar uçucu yağ ekleyin.

Sıcak suyu mikrodalgadan çıkarın ve emülsifiye mumu ve zeytinyağı karışımına ekleyin. Karışım beyaza dönmeye başlamalıdır. Yaptığınız kremi saklayacağınız, kabın içine sıcakken dökün, kremi kullanmak için bir gece kavanozun içinde ağzı açık olarak bekletin.

İpuçları:

Losyonunuz için en uygun ucucu yağı bulmak için daha önce mutlaka denemeler yapın. Zeytinyağı kremi için en uygun uçucu yağlar, ıtır yağı, Myrrh (mür) yağı ve lavanta yağıdır. Geraniyum yağı yatıştırıcı, kuru ve yaş deri için faydalıdır ve mür yağı cilde nem vermek için oldukça yararlıdır.