Egzersiz Sivilcelerine Hayır Deyin
Egzersiz kadar güzel bir şey elbette yok. Ama dışarıda yapılan egzersiz cilt sağlığı açısından her zaman iyi olmayabilir. Terlemenin sonucunda gözeneklerde tıkanıklık oluşur ve buna bağlı olarak ciltte hasar meydana gelebilir. El teması ile beraber yağlar ve bakteriler cildinize dağılır ve akne oluşumunu tetikler.

Peki egzersiz sivilcelerinin oluşumu nasıl önlenmesi için neler yapılmalı? İşte cevabı...

Duş almayı asla ertelemeyin

Antrenman sonrasında duş almak, terin cildinize yapışmasını ve ölü hücrelerle birleşerek gözeneklerin tıkanmasını önler. Eğer antrenman sonrasında duş alacak zamanınız ya da duşa ulaşma imkanınız yoksa, salisilik ya da glikolik asit içeren pedlerden yararlanabilirsiniz.

Bedeninizi doğru temizleyin

Sivilce oluşumunu engellemek için normal sabun yerine antibakteriyel özellikli ya da akne oluşumunu önleyen benzoil peroksit ile salisilik asit içeren sabunlardan faydalanabilirsiniz. Benzoil peroksitli ürünlerden daha iyi faydalanmak için, bu ürünleri vücudunuza uyguladıktan sonra durulamadan önce birkaç dakika bekletebilirsiniz.

Düzenli arınma

Arındırıcı temizleme fırçaları ya da duş süngerlerinden faydalanarak vücudunuzu düzenli olarak arındırmak, sivilce oluşumunu engelleme konusunda yardımcı olacaktır.

Nefes alan kıyafetler seçin

Egzersiz sırasında cildinizin nefes alabilmesini sağlamak için geniş, nefes alan pamuklu egzersiz kıyafetleri seçmelisiniz. Kıyafetlerinizin daha sıkı olması ya da sentetik maddeler içermesi teri hapsedecek ve gözeneklerinizi kapatacaktır.