Çatlamış dudaklar hem can yakar hem de kötü görüntüye sebep olur. Dudak için satılan bir çok krem işlevini yerine getiremiyor ama ısrarla almaya devam ediyoruz. Oysa ki evdeki malzemelerle o kremlerden çok daha iyi bir çözüm hazırlayabilirisiniz.

Özellikle kış ayları sırasında kuru ve çatlamış dudaklardan hepimiz şikayetçiyiz. Bu süreç boyunca uygun gördüğünüz dudak kremlerini satın alın ve deneyin. İşe yarayanı bulsanız da bulmasanız da mutlaka ev yapımı kreme de başvurun.

VAZELİN / HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Vazelin ya da hindistan cevizi yağını yatmadan önce dudağınıza sürmek bütün gece orada kalmasını sağlar. Gece boyu dudağın nemlenmesini sağlar ve uyanacağınız zamana kadar pürüzsüz bir yüzeye sahip olmuş olur.


VİTAMİN E
Vitamin E kapsülleri de dudak çatlamalarına iyi gelir. Yapmanız gereken, bu kapsülü bir toplu iğneyle delip içini dudağınıza uygulamaktır.GÜL YAPRAKLARI
5-6 gül yaprağı ve yardım bardak süt ile ev yapımı çözümünüz hazır! Yaprakları 2-3 saat boyunca süt içinde bekletin. Kremin yoğunluğuna ulaşabilmesi için yaprakları ezin. Oluşan yoğun karışımı dudağınıza krem gibi sürün ve 20 dakika geçtikten sonra soğuk su ile durulayın.BAL VE VAZELİN
Bal antibakteriyel özellikleri sayesinde dudakların sağlığına kavuşmasını sağlar. Ev yapımı bal ve vazelin karışımını deneyebilirsiniz. Her gün nemlendirme için kullanabilirsiniz ve ilerde de çatlamasını engellemiş olursunuz.

Dudağınızı ılık suyla ıslatın.
İnce bir bal tabakasını uygulayın ve bir dakika boyunca kuruması için bırakın.
Balın üzerine vazelini sürün ve 15 dakika boyunca bekletin.
Pamuk ve sıcak suyla vazelini çıkartın.

SALATA DİLİMLERİ
Bu çözümün ana fikri salata dilimlerinin çok nemli olması ve bu nemin de dudaklara sürtülünce iyi geleceğidir. Ancak bu günlük bir çözümdür çünkü dudakların üstündeki su buharlaşınca kuruma aynı şekilde devam eder.