Yaz aylarında, güneşin zararlı etkisiyle ciltte oluşan kuruma, lekelenme ve kırışıklık kadınların cilt sorunlarından biri haline gelir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Gül Yıldırım, güneşten yıpranan ciltlere tatil dönüşü peeling yapılması gerektiğini vurguladı ve diğer bakımlarla ilgili de bilgi verdi.


Yaz mevsimi tüm güzelliğiyle devam ediyor. Bazılarımız koşuşturmaca içinde tatil planları yaparken, bazılarımız çabucak bitiveren tatil günlerinin ardından günlük koşuşturmacasına başladı bile. Tatil boyunca yeterince korunamayan ve yıpranan cildimiz dönüşte biraz ilgiyi hak ediyor.
Güneşin etkisi ile ciltte aşırı kuruma ve kırışıklıklarda artış gözlüyoruz. Ayrıca lekeye yatkın ciltlerde güneş koruma etkili biçimde uygulanmadığında homojen olmayan bir görünüm ve lekelerde artış meydana geliyor. Öncelikle cildin yoğun nemlenmesini sağlayacak profesyonel cilt bakımları ile kaybettiği nemi geri kazandırabiliriz.
Ultraviyolenin ciltte oluşturduğu DNA hasarı nedeniyle onarımını sağlayacak, yapılandırıcı özellikte olan mezoterapi uygulamaları faydalı olacaktır.
Peeling cildin yenilenmesine yardımcı oluyor


Buların yanında cilt PRP uygulamaları kollajen liflerdeki yıpranmayı onarıcı ve yeni kollajen sentezini tetikleyici etkisi ile güneşle temas sonrasında cilt yenileme için sıkça başvurduğumuz tedavi yöntemlerinden biridir. Güneş ışınlarının ciltte keratinizasyonu arttırıcı etkisi nedeniyle ölü hücrelerin birikmesiyle mat bir görünüm ortaya çıkar. Cildin tazelenmesine yardımcı olacak hafif arındırıcı bakımlar ve yüzeysel peeling uygulamaları cildin kendini yenilemesine yardımcı olur.
Güneş sonrası oluşmuş lekelerde hazırlık aşaması sonrasında lekenin oluş mekanizmasına göre seçtiğimiz enzim peeling, lazer, mezoterapi uygulamaları gibi tedavi seçeneklerini kürler halinde uyguluyoruz. Cildimizin yaşlanmasında en büyük role sahip olan güneşten korunmanın yanında oluşan hasarları geri çevirmek üzere profesyonellerce uygulanacak tedaviler cildin sağlıklı ve genç görünümü için dikkate değer.