Ayva yılın sadece 2 ayı çok fazla karşımıza çıkan ve daha sonra ki 10 ay için hiçbir şekilde üretilmeyen veya satılmayan meyve türüdür. Genel olarak tercih eden kitleler ise ayvanın cilde faydaları konusunda bilgisizdir. Zira ayva çok fazla tercih edilen bir meyve türü olmasa da, eminiz ki cilde olan faydalarını öğrendikten sonra tüketme hususunda daha dikkatli olacaksınız. Ayvanın tüketimi konusunda şöyle bir gelenek dönmektedir; çiğ olarak tüketmek olumsuz sonuçlar ile karşılaşma durumumuzu tetiklemekte! Bu yüzden ayvayı çiğ olarak tüketmek yerine maskesini, tatlısını veya pişirilerek oluşturulmuş püresini tercih edebilirsiniz.

Ciltte görülen çatlakları tamamıyla azaltır! Var olan cildin çatlak durumlarının önüne geçmek adına önemli bir faktör olan ayva, bu alanda fazlası ile katkı sağlamakta ve cildinizi var olan lekelerden veya çatlaklardan arındırma için de sık sık tüketilmelidir.
Sivilce lekelerinden ve sivilcelerinizden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Özellikle ayvanın içerisinde ki kompleks besinleri sayesinde kolaylıkla sivilcelerden sıyrılma durumu mevcuttur. Zira böylesine önemli bir faktör olan ayvanın doğru tüketimi veya maskesi kullanıldığı vakit pek çok sorunsalı da ortadan kaldırma durumu ön plana çıkmaktadır.
Ciltte ki kırışıklıkları yok eder! Özellikle belli bir yaştan sonra herkesin kaçınılmaz sorunlarından bir tanesi olarak görülen kırışıklık durumlarını en aza indirmek ve kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız ayva tüketiminizi arttırarak bu sorunların önüne geçebilirsiniz.