Nasıl yüzünüze uygun bir nemlendirici bulmak için özen gösterdiyseniz, vücudunuza uygulayacağınız en uygun nemlendiriciyi belirlemek için de aynı özeni göstermelisiniz.
* Jeller en hafif formüllerdir, özellikle sıcak günler ve yağlı ciltler için uygundur. Kullanımları çok kolaydır ve içlerinde birçok besleyici madde bulundururlar.
* Losyonlar ve yağlar çoğu cilt tipi için uygun olmakla birlikte, kullanımları kolaydır ve yapışkanhk hissi vermezler. Kremler kuru ciltlerde ve kuru bölgelerde daha etkili sonuçlar verir.Vücudunuzun tamamını nemlendirin.
* Tercih ettiğiniz ürünü kullanırken kan dolaşımını desteklemek için, geniş daireler çizerek masaj yapın.
Nemlendiriciyi temiz ve nemli cilde uygulayın, banyo veya duş sonrası en uygun zamandır. Bu,cildinizin üst tabakalarına daha çok nemlendiricinin nüfus etmesine yardımcı olur ve eskisinden daha yumuşak olmasını sağlar. Yatmadan önce ayaklarınızın çatlamış bölgelerine yoğun vücut losyonu uyguladıktan sonra pamuklu çoraplar giyin ve yatın. Sabah kalktığınızda son derece yumuşak olduklarını göreceksiniz. Nemlendiricileri özellikle topuklar, dizler ve dirsekler gibi kuru bölgelere ovarak uygulayın. Aynı zamanda baldırlar da kurumaya oldukça eğilimlidir çünkü o bölgede yeterli miktarda yağ bezi yoktur.
* Eğer nemlendirici uygulamak için, banyodan sonra vaktiniz yoksa sadece suya birkaç damla vücut yağı eklemeniz yeterli olacaktır.Banyodan çıktığınızda,
vücudunuz, besleyici yağ tabakasıyla kaplanmış olacaktır. Banyodan çıktıktan sonra her zaman banyonun içini temizlemeyi unutmayın aksi takdirde kayıp düşebilirsiniz.
*Göğüslerinizin meme ucundan köprücük kemiğine doğru destekleyici bir kası yoktur ve buradaki cilt oldukça hassastır ve sarkmaya eğilimlidir. Sıkılaştırıcı kremler bu bölgede mucizeler yaratamaz ancak bu hassas bölgenin esnekliğini ve dayanddılığım korumaya yardımcı olur. Düzenli olarak vücut losyonu kullanmak da benzer etkileri yaratabilir.

Evde Hazırlanan Losyonlar
Saf nemlendirici keyfinin yerini hiçbir şey tutamaz.Ayrıca kendi nemlendiriciniz hazırlarken cildinizin ihtiyacı olan malzemeleride ekleyebilirsiniz. Yağları karıştırmak veya hazır kokusuz bir kreme sevdiğiniz bitki özlerini eklemek oldukça kolaydır ve sonuçlar sizi çok memnun edecek.