Forum Düzeni
Webmaster Forumu
Webmasterların kendi aralarında fikir alışverişinde bulunabileceği, her türlü paylaşımı sunabilecekleri bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeni(ler)
  • 1 Post By Regex

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Ziyaretçi
Regex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: n/a
Konular: 30
Seslenenler: Mesaj(lar)
Etiketleyenler: Konu(lar)
Alınan Beğeni:
Verilen Beğeni:

Thumbs up Son Zamanlarda Alexa Sıralamaları Neden Geriledi?

12 Temmuz 2018
# 1
Özellikle son 1 yıldır bütün sitelerin Alexa sıralamalarında hayli ve bariz bir gerileme söz konusu. Peki, bunun nedenini hiç durup düşündünüz mü? Internet kaynaklarına baktığımda bununla ilgili net bir doküman kaleme alınmadığını gördüğümden; ForumDenizi kullanıcıları için aydınlatıcı bir yazı yazmak istedim.

1) Alexa, Widget Kodunu İptal Etti
En önemli neden bu diyebilirim. Önceden sitelerimizin altına (footer) ya da sidebar alanına Alexa'nın widget dediğimiz rank göstergesini ekliyorduk. JavaScript ile yazılmış olan bu kod, sürekli Alexa'ya bilgi gönderiyor ve web sitelerimizin anlık dolaşımından Alexa botlarını haberdar ediyordu. Kod işlevini yitirince, artık toolbar kullanmayan çoğu ziyaretçinin site üzerindeki dolaşım raporları Alexa'ya gitmiyor. Bu iptalin, özellikle karşılıklı gezinti amaçlı oluşturulan Alexa yıldız gruplarına darbe vurduğunu söylemek abartı olmaz.

2) Internet Explorer ve Mozilla Firefox'tan Toolbar Kaldırıldı
Önceden Alexa'nın sitesine girildiğinde Google Chrome'un yanı sıra bu tarayıcılar için de Alexa Toolbar indirme seçeneği bulunuyordu. Artık bunlar yok. Alexa'ya veri göndermek istiyorsanız, illa Google Chrome kullanmak durumundasınız ve tarayıcınız için toolbar kurabiliyorsunuz. Bu da diğer tarayıcılarla internet gezintisini sağlayan kullanıcıların Alexa sıralamalarını etkileme olasılığını minimuma indirdi.

3) Algoritmik Değişiklikler Yapıldı
Amazon'a ait Alexa, sıralamalarının çok kolay manipüle edildiğini bildiğinden sistemini yeniledi; sıralama faktörlerini değiştirdi. Her ne kadar bilinçsizce yazılan makalelerde etken olduğu söylense de özgünlük, kaliteli içerik vb. kriterler bundan önce asla Alexa için belirleyici unsur değildi. Yalnızca tekil ve çoğul hit önemliydi, yukarıda saydığım kriterler baz alınıyordu. Şu anda da yine farklı kriterlerin tam olarak sıralamalarda belirleyici olduğuyla ilgili bir bilgi yok ancak mantıken düşündüğümüzde widget kodunun kaldırılması, bazı tarayıcılardan Toolbar'ın kaldırılması gibi yenilikler farklı kriterlerin öne çıkarılmasının amaçlandığını gösteriyor.

Siteniz Alexa üzerinde geriliyorsa endişelenmeyin. Unutmayın ki Alexa artık webmasterlar arasında da eskisi kadar popüler değil. Bunun yerine DA (Domain Authority), PA (Page Authority) gibi daha geçerli değerleri araştırmanızı öneririm. ^^

Makale @Regex tarafından, ForumDenizi.Com için yazılmıştır.
Gamer Queen bunu beğendin
Üyelik tarihi: 27 Ocak 2020
Nereden: Başkent
Mesajlar: 19.731
Konular: 918
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 230 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 47 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1045
Verilen Beğeni: 974
Nereden: Başkent
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 57
Jön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Son Zamanlarda Alexa Sıralamaları Neden Geriledi?
03 Şubat 2020
# 2
Kısa bir süre sonra hissedilir yükseliş olacak.

19,642 'yi şöyle bırakayım.
  • “Vatan savunmasında gereğinden fazla merhamet, vatana ihanettir . . .”
Mustafa Kemal Atatürk

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 12 Kasım 2019
Mesajlar: 158
Konular: 15
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 17 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 41 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 62
Verilen Beğeni: 94
İlişki Durumu: Yok
Burç: Basak
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 5
gnaremoob has a spectacular aura aboutgnaremoob has a spectacular aura about
Standart Cevap: Son Zamanlarda Alexa Sıralamaları Neden Geriledi?
15 Şubat 2020
# 3
Önceden Alexa sıralamasını biraz önemsiyordum ama ufak bir test yaparak 1 günde +100k'dan on binlere kadar düşürülebildiğini gördüm. Artık işlevsiz gibi.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Gamer Queen
Serbest Kürsü
5
18 Mart 2020 19:17
Gamer Queen
Genel Kültür
0
01 Ocak 2018 21:57
Tomris
Aşka Dair Her Şey
0
12 Aralık 2017 01:43Sağlıklı Yaşam Rehberi - Görev Yap Para Kazan
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.