Genlerimize, genetiklerimize işlemiş bir şey varsa o da ekmeğin üzerine sürülmüş nefis çemenleri yemelere doyamadığımızdır. Misler gibi kokusuyla, domatesin, biberin, cevizin nefis uyumuyla kavanoz kavanoz yeme isteği uyandırır. O baharatların kokusu iştah açar, damağımızın üzerinde lezzet patlamaları yaşatır.

Tokat'tan çıkıp Anadolu'nun her evine yayılan bu muhteşem lezzeti sofralarımıza taşıyoruz bugün. Üstelik elimizi altındaki malzemelerle, pişirmeden, çok pratik bir şekilde hazırlanıyor. Kavanoz kavanoz yapıp saklayabilir, dilediğinizde çıkarıp keyifle tüketebilirsiniz. Çemene doğru alalım sizi.


KAÇ KİŞİLİK
1 küçük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ
15 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
0 dakika

Çemen Tarifi İçin Malzemeler
5 yemek kaşığıdomates salçası2 yemek kaşığıbiber salçası1 yemek kaşığıacı biber salçası4 dişdövülmüş sarımsak1 çay kaşığıkimyon1 çay kaşığıkarabiber1 çay kaşığıtoz kırmızı biber1 çay kaşığıpul biber1/2 su bardağıceviz içi (ince çekilmiş)2 yemek kaşığıgaleta unu (arzuya göre bayat ekmek içi)6 yemek kaşığızeytinyağı
Çemen Tarifi Nasıl Yapılır?
Derin bir kabın içine ceviz hariç tüm malzemeleri aktarın.

Güzelce karıştırdıktan sonra cevizleri de ekleyin ve tekrar karıştırın.

Tadına göre dilerseniz içerisine tuz ilave edin ve üzerine zeytinyağı gezdirerek servis edin ya da kavanozun içerisinde saklayarak daha sonra tüketin. Afiyet olsun.