Forum Düzeni
YKS (Tyt+Ayt/Dil)
Üniversiteye hazırlık sınavları hakkındaki paylaşımları takip edebileceğiniz bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeni(ler)
  • 1 Post By Regex

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2017
Mesajlar: 10.321
Konular: 1691
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 709 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 80 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 23
Gamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to all

TYT 2018 Hakkında Detaylı Bilgilendirme

05 Aralık 2017
# 1TYT Sınavı Nedir?
TYT(Temel Yeterlilik Sınavı), 12.10.2017 tarihinde YÖK tarafından uygulamaya sokulan, eski sistemdeki YGS sınavının sadeleştirmesiyle oluşturulmuş bir ön aşama sınavıdır. Bu sınavda geçtiğimiz yılların aksine 120 soru sorulmaktadır.
TYT Sınavının İçeriği Nedir?
TYT sınavı ortaöğretim ve 9.sınıf konularına ithafen hazırlanmış, basit Matematik ve Türkçe konularını içermektedir. Konu dağılımı olarak YGS sistemiyle aynı olduğu ifade edilen bu 2 dersten 40’ar soru sorulmaktadır. Yapılan son değişiklikle birlikte TYT sınavına 20 sosyal bilimler ve 20 fen bilimleri testi eklenmiştir. Toplamda 120 soru; sınav süresiyse 135 dakika.
TYT Sınavının Etki Değerleri Nedir?
YGS sınavı için 6 farklı puan türü bulunurken, her puan türü için derslerin farklı etki değerleri bulunmaktaydı. Ancak yeni sistemde her alandan öğrenci için tek bir puan türü bulunmakta ve bu puan türünede ortak bir etki değeri bulunmaktadır. Türkçe ve Matematik dersleri eşit katsayılara sahipken sosyal bilimler ve fen bilimleri testinin katsayısı daha az.
TYT Puanı Nasıl Hesaplanmaktadır?
TYT puanında her ders için yaptığınız net sayılarına bakılmaktadır. Bu net sayılarının da ders bazlı katsayısı bulunmakta. Standart sapma değerleri de bu katsayılar ve öğrencilerin yaptığı netlere göre hesaplanmaktadır.
TYT Sınavı Baraj Sistemi Nedir?
TYT sınavı bir ön aşama sınavı olduğu için kendi içerisinde bir baraj sistemi bulunmaktadır. Bu baraj sistemi ilk aşama sınavı olan YGS ile aynı şekilde gerçekleşmektedir. Öğrencilerin herhangi bir ön lisans programına yerleşebilmesi için 150 puanlık barajı geçmesi, TYT puanının hesaplanması için ise 180 puan barajını geçmesi gerekmektedir. Bu kurallar ek olarak 200 puan barajını geçen kişilerin bu puanını gelecek senede kullanabilmesine izin verilmiştir.
TYT Sınav Süresi Ne Kadardır?
Son yapılan değişiklikle birlikte TYT’de 120 soru çıkacak. TYT sınav süresi ise 135 dakika.
TYT Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?
TYT sınavı 23 Haziran 2018 cumartesi günü yapılacaktır.
Barajı Geçtiğimi Bilmeden Nasıl Sınava Gireceğim?
Yeni sistemde barajın geçip geçmediği açıklanmadan diğer sınava girme yükümlülüğü öğrencilere bırakılmıştır. Öğrenci istediği takdirde iki sınava da girebilir ancak TYT barajını geçemediği takdirde YKS puanı hesaplanmaz.
Ziyaretçi
Regex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: n/a
Konular: 34
Seslenenler: Mesaj(lar)
Etiketleyenler: Konu(lar)
Alınan Beğeni:
Verilen Beğeni:
Standart Cevap: TYT 2018 Hakkında Detaylı Bilgilendirme
05 Aralık 2017
# 2
Oturmuş bir eğitim sistemine sahip olduğumuz günü görebilecek miyim acaba? Sanmıyorum.
Gamer Queen bunu beğendin
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2017
Mesajlar: 10.321
Konular: 1691
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 709 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 80 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 23
Gamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to all
Standart Cevap: TYT 2018 Hakkında Detaylı Bilgilendirme
05 Aralık 2017
# 3
Bu artık son hali. Çok zordu sistem ne olacak derken ders çalışmak.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.