14-20 NİSAN ŞEHİTLER HAFTASIÜlke genelinde, Şehitler Haftası olarak düzenlenen 14 - 20 Nisan tarihleri, bu vatan için canını veren aziz şehitlerimizi bir kere daha saygıyla anma adına anlamlı bir hafta özelliğine sahip bulunuyor. Ölüme gözlerini kırpmadan giden, kanlarıyla bayrağımıza rengini veren insanlar, geride bize bu cennet vatanı bırakırken, o günleri ve yaşanan sıkıntıların da unutulmamasını bizlerden bekliyorlar.

14-20 Nisan tarihleri arası günler (Şehitler Haftası) olarak tebcil edilir.

Şehit, Allah rızası için; din, vatan, millet uğruna canını veren Müslüman kişiye denir. Şehitlik, İslam dininde peygamberlikten sonra gelen en yüce mertebedir. Bizim milletimiz için de bu mertebeye ulaşmak, vatanı ve milleti için canını vermek şereflerin en büyüğüdür. Şehitlik, elbette mertebe-mertebedir. Askerlikte nasıl Er’den Mareşale kadar rütbeler varsa, şehitlikte de durum böyledir.

Dinimizde, dünya şehidi sayılmayıp da uhrevi şehit sayılanlar vardır. Bunlar salgın hastalıklarda ölenler, göçük altında kalanlar, depremde can verenler, gurbette iken yaşamından olanlar, doğum esnasında vefat eden kadınlar, vahşi hayvanlar tarafından parçalananlar, yılan ve akrep gibi sürüngenler tarafından zehirlenerek yaşamlarını yitirenler, suda boğulanlar, ateşte yanarak ölenler ve benzerleridir.