Kulaklıkla uzun süre müzik dinlemenin kulak kiri oluşumunu artırdığını belirten KBB Uzmanı Doç. Dr. Emine Elif Altuntaş, kulak içine yerleştirilen kulaklıklarla müzik dinlemekten uzak durulmasını önerdi.


AA

Kulaklıkla uzun süre müzik dinlemenin kulak kirini artırdığını söyleyen Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Elif Altuntaş, kulak kirinin, dış kulak yolundaki bazı bez hücrelerinin salgıladığı sıvının havadaki toz zerrelerini toplamasıyla oluştuğunu hatırlattı.


Bu sıvının kişiyi enfeksiyon hastalıklarından koruduğunu ve vücut için gerekli olduğunu ifade eden Altuntaş, ancak bu salgının bazı insanlarda dış kulak yolunun dar ve kulak yolu kıvrımının fazla olması nedeniyle daha çok biriktiğini belirtti.
Özellikle dış kulak yolu tam gelişmeyen küçük çocuklar ile yaşlılarda kulak kirinin daha sık görüldüğünü, her insanda da bu kire rastlanmadığını aktaran Altuntaş, "Kişinin kulağında dolgunluk ve tıkanıklık hissetmeye başlaması, işitmesinde zorluk yaşaması kulağında kir biriktiğinin ve temizlenmesi gerektiğinin göstergesidir. Kir biriktiğini fark eden kişiler, kulağını temizletmelidir" diye konuştu.
Kulağında kir biriken kişilere, 6 ayda bir KBB uzmanına kulağını temizletmesini öneren Altuntaş, şunları kaydetti: "Kişiler kulak kirlerini asla kendileri temizlemeye çalışmamalı. Özellikle kulak çöpü kullanımını hiç kimseye önermiyoruz çünkü çöp, kulağı temizlemek yerine salgıları kulağın içerisine doğru itiyor. Kulak çöpü, dış kulak yolunun, kulak zarının zedelenmesine ve bu salgının itilip kulak zarının üzerine sıkıştırılmasına neden oluyor. Aynı zamanda kulak temizleme aletlerini de önermiyoruz. Bu salgılar, uzman tarafından temizlenmeli."Altuntaş, kulak içerisinde biriken kirlerin temizlenme süresinin de kişiden kişiye değiştiğini, bazı hastaların 2-3 ayda bir, kimi hastaların ise yılda bir defa kulak temizliği yaptırması gerektiğini dile getiren Altuntaş, halk arasında "Kulağı bir kere temizledikçe sürekli temizlenmesi gerekiyor" şeklinde yanlış inanış olduğunu belirterek, "Aksine, kulak temizletmek kişinin kulak sağlığını koruyor ve şikayetleri ortadan kaldırıyor" dedi.
KULAKTAKİ HAVALANMAYI AZALTIYOR
Kulaklıkla müzik dinlemenin kulak kiri oluşumunu artırdığını belirten Altuntaş, "Kulaklıkla müzik dinlemek kulak kiri oluşumunu artırıyor çünkü kulakta havalanma azalıyor, havalanma azaldığı için de refleks olarak salgı artıyor. Yüksek sesle müzik dinlendiğinde ise kulak içi hareketi bozuluyor ve temizlenme yavaşlıyor. Bu nedenle kulak içi kanalı içerisine yerleştirilen kulaklıklarla müzik dinlemeyi, uzun süre süre telefonla konuşmayı önermiyoruz" diye konuştu.
Kulak içi temizliğine dikkat etmeyen kişilerde kulakta ağrı, işitme kaybı ve dolgunluk hissi gibi rahatsızlıklar olabildiğini dile getiren Altuntaş, kulak temizliği yaptırmayan ve uçak yolculuğu yapan kişilerin kulak zarının basınç nedeniyle zarar görebileceğini hatta patlayabileceğini sözlerine ekledi.