Forum Düzeni
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 04 Aralık 2017
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 7.207
Konular: 2719
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 294 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 56 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1140
Verilen Beğeni: 1282
Nereden: İstanbul
İlişki Durumu: Evli
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 13
Arthur will become famous soon enough

Standart 'Kulaklıkla müzik dinlemeyin'

09 Aralık 2017
# 1
Kulaklıkla uzun süre müzik dinlemenin kulak kiri oluşumunu artırdığını belirten KBB Uzmanı Doç. Dr. Emine Elif Altuntaş, kulak içine yerleştirilen kulaklıklarla müzik dinlemekten uzak durulmasını önerdi.


AA

Kulaklıkla uzun süre müzik dinlemenin kulak kirini artırdığını söyleyen Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Elif Altuntaş, kulak kirinin, dış kulak yolundaki bazı bez hücrelerinin salgıladığı sıvının havadaki toz zerrelerini toplamasıyla oluştuğunu hatırlattı.


Bu sıvının kişiyi enfeksiyon hastalıklarından koruduğunu ve vücut için gerekli olduğunu ifade eden Altuntaş, ancak bu salgının bazı insanlarda dış kulak yolunun dar ve kulak yolu kıvrımının fazla olması nedeniyle daha çok biriktiğini belirtti.
Özellikle dış kulak yolu tam gelişmeyen küçük çocuklar ile yaşlılarda kulak kirinin daha sık görüldüğünü, her insanda da bu kire rastlanmadığını aktaran Altuntaş, "Kişinin kulağında dolgunluk ve tıkanıklık hissetmeye başlaması, işitmesinde zorluk yaşaması kulağında kir biriktiğinin ve temizlenmesi gerektiğinin göstergesidir. Kir biriktiğini fark eden kişiler, kulağını temizletmelidir" diye konuştu.
Kulağında kir biriken kişilere, 6 ayda bir KBB uzmanına kulağını temizletmesini öneren Altuntaş, şunları kaydetti: "Kişiler kulak kirlerini asla kendileri temizlemeye çalışmamalı. Özellikle kulak çöpü kullanımını hiç kimseye önermiyoruz çünkü çöp, kulağı temizlemek yerine salgıları kulağın içerisine doğru itiyor. Kulak çöpü, dış kulak yolunun, kulak zarının zedelenmesine ve bu salgının itilip kulak zarının üzerine sıkıştırılmasına neden oluyor. Aynı zamanda kulak temizleme aletlerini de önermiyoruz. Bu salgılar, uzman tarafından temizlenmeli."Altuntaş, kulak içerisinde biriken kirlerin temizlenme süresinin de kişiden kişiye değiştiğini, bazı hastaların 2-3 ayda bir, kimi hastaların ise yılda bir defa kulak temizliği yaptırması gerektiğini dile getiren Altuntaş, halk arasında "Kulağı bir kere temizledikçe sürekli temizlenmesi gerekiyor" şeklinde yanlış inanış olduğunu belirterek, "Aksine, kulak temizletmek kişinin kulak sağlığını koruyor ve şikayetleri ortadan kaldırıyor" dedi.
KULAKTAKİ HAVALANMAYI AZALTIYOR
Kulaklıkla müzik dinlemenin kulak kiri oluşumunu artırdığını belirten Altuntaş, "Kulaklıkla müzik dinlemek kulak kiri oluşumunu artırıyor çünkü kulakta havalanma azalıyor, havalanma azaldığı için de refleks olarak salgı artıyor. Yüksek sesle müzik dinlendiğinde ise kulak içi hareketi bozuluyor ve temizlenme yavaşlıyor. Bu nedenle kulak içi kanalı içerisine yerleştirilen kulaklıklarla müzik dinlemeyi, uzun süre süre telefonla konuşmayı önermiyoruz" diye konuştu.
Kulak içi temizliğine dikkat etmeyen kişilerde kulakta ağrı, işitme kaybı ve dolgunluk hissi gibi rahatsızlıklar olabildiğini dile getiren Altuntaş, kulak temizliği yaptırmayan ve uçak yolculuğu yapan kişilerin kulak zarının basınç nedeniyle zarar görebileceğini hatta patlayabileceğini sözlerine ekledi.
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 7
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: 'Kulaklıkla müzik dinlemeyin'
23 Ağustos 2019
# 2
Hep kulaklık kullanıyorum
Üyelik tarihi: 19 Ağustos 2019
Nereden: Andromeda
Mesajlar: 3.061
Konular: 663
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 188 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 63 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1273
Verilen Beğeni: 867
Nereden: Andromeda
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Fenerbahce
Rep Gücü: 46
rainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond repute
Standart Cevap: 'Kulaklıkla müzik dinlemeyin'
23 Ağustos 2019
# 3
Kulaklıkla müzik dinlensin, ne yapacağız yani şöyle mi takılacağız;

Lakin dışarıda şunla müzik dinlemek yasaklansın arkadaş. Bu ne ya!! . Yukarıdaki bile daha naif duruyor, daha mantıklı görünüyor .


"Ne zaman ki en sevdikleriniz yanıltır sizi, ne zaman ki birer birer düşürür herkes maskesini , ne zaman ki yalnızlıktaki o muhteşem gücü keşfedersiniz ,işte o zaman başlarsınız gerçekten yaşamaya." charles bukowski
Üyelik tarihi: 22 Ağustos 2019
Mesajlar: 1.802
Konular: 23
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 117 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 22 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 556
Verilen Beğeni: 225
Burç: Terazi
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 21
Brisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant future
Standart Cevap: 'Kulaklıkla müzik dinlemeyin'
23 Ağustos 2019
# 4
Ben kulaklık zararlı diye midir bilmiyorum ama çok elzem olmadıkça kullanamıyorum kulaklık
Sağlık takıntım var belki de kulağımı ağrıtıyor max 30 dk da
Canım kendim
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Arthur
Bunları Biliyor musunuz?
0
04 Aralık 2017 12:02Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.