Hamilelik döneminde anne adaylarının fiziksel olarak yaşadığı değişikliklerin başında aşırı kilo alımı geliyor. Aşırı kilonun duruş bozukluğuna sebep olduğu, sırt ve bel bölgesi başta olmak üzere eklem ve kas ağrılarına neden olduğu belirtiliyor.

Hamilelik, vücudun ağırlık dengesini değiştirir, bu da yükü taşıyan eklemlerde meydana gelen baskının artmasına ve dolayısıyla çeşitli ağrılara yol açar

Bağ Dokularınızı Güçlendirerek Vücudunuzu Hamileliğe Hazırlayın
Gebelik öncesinde zayıf olduğu tespit edilen bölgelere Proloterapi tedavisi uygulandığında ağrısız bir hamilelik süreci geçirmek mümkündür. Gebelikten önce eklemlerde bulunan işlev bozuklukları ne kadar erken tanımlanıp tedavi edilirse, tedavide başarı şansı da o kadar artıyor.

Ağrısız Hamilelik

Seans aralıkları, vücudun durumuna ve tedaviye cevap verme hızına göre değişiklik göstermekle beraber, ortalama 3-4 haftadır. Proloterapi seansları; kişinin yaşına, kilosuna, ek hastalıklarına ve vücudundaki dejenerasyon seviyesine göre değişir.

Proloterapi yönteminin dünyada 1930 yılından beri uygulandığını, vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçiren bir enjeksiyon uygulaması olduğunu, omurga problemlerine sebep olan hasarlı bölge için, içinde şeker bulunan serum enjekte edilerek bu bölgede mikropsuz iltihap oluşturulur. Bu mikropsuz iltihabın, bağışıklık sisteminin hasarlı bölgeye yönelmesini sağlayan bir uyaran niteliğinde olduğunu, vücudun iltihabı yok etmek için iyileştirme mekanizmasını devreye sokar. Hasarlı bölge üzerinde kan akışını artırarak ve iyileştirici hücrelerin bu bölgeye gelmesini sağlar, bu yöntemle iltihabın, vücut tarafından yok edilirken hasarlı bölgenin de hızla onarılıp, yenilenmesinin sağlar.

Uzm. Dr. İlker Solmaz