Birçok anne adayı bebeğini besleyebilmek ve büyütebilmek arzusuyla gereğinden fazla yiyerek aşırı kilo alır, tabii sonra da bunları vermek çok da kolay olmayabilir.

“Gebelikte Kalori İhtiyacı İki katına çıkmaz !” diyen diyetisyen Aysen Arıcan bu konudaki tüm sorularınıza cevap buluyor.

Gebelik döneminde bir anne adayının günde kaç kalori alması gerekir?
Gebelik süresince anne karnındaki bebek annesinin dışarıdan aldığı besinlerin bir kısmı ile beslenir.

Kordon ve plasenta aracılığıyla anneden bebeğe, şeker, protein, yağ, vitaminler, mineraller kısacası tüm besin öğeleri geçişi sağlanır. Anne yeterli beslenmediği takdirde bile bebek annenin depolarından gerekli enerji ve besin öğelerini karşılayabilir.

Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra (6. ayın başlangıcından itibaren) annenin enerji ihtiyacı artmaya başlar. Genlikle 3. aydan itibaren günlük enerji alımına 300 kalori daha ilave edilir.

İki kişilik yemek yemeniz gerekmiyor
Anne adayının enerji ve diğer besin öğeleri gereksinimi hesaplanırken, kadının yaşı, fiziksel aktivite seviyesi ve gebelik öncesi ağırlığı göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır. Burada verdiğim hesaplama ile ortalama bir değere ulaşabilirsiniz. Tekrar hatırlatıyorum her birey farklıdır ve bazı özelliklerine göre ihtiyaçları değişiklik gösterebilir. Kesin olarak kendi ihtiyacınız olan kaloriyi diyetisyeninizden öğrenebilirsiniz.

Günlük enerji ihtiyacı; Bireyin bazal metabolizma hızı (BMH) veya dinlenme anında (DEH) harcanan enerji, fiziksel aktivite (FA) karşılığı harcanan enerji ile anne karnındaki bebeğin büyüme ve gelişmesi için harcanan ek enerji toplamıdır.

Gebelikte Gereken Enerjinin Hesaplanması
Günlük Enerji (kkal) = BMH veya DEH x FA + Gebelik Eki

Bazal Metabolizma Hızı veya Dinlenme Metabolizma Hızı Formülü
BMH/DEH = 15-18 yaş için : (12.2 x A) + 746

19-30 yaş için : (14.7 x A) + 496

30 ve üzeri için: (8.7 x A) + 829

Fiziksel Aktivite Faktörü (FA) Katsayıları
Yatak istirahatında olanlar için 1.2

Hafif aktivite yapanlar için 1.4

Orta aktivite yapanlar için 1.5-1.6 dır.

Gebelikte KAÇ kalori eklenmeli?

Gebelik Öncesi

Ek Enerji (kkal)
Ağırlık Durumu
BKI(kg/m2)

İlk 3 ay
Sonraki Aylar

Zayıf
<>
250
300

Normal
20-25
150
300

Hafif Şişman
25-30
Hiç
300

Şişman*

>30
Kontrollü zayıflama
Günlük ihtiyaç kadar

Milliyet