Emziren anneler, bebeklerinin sağlıkla büyüyebilmeleri için beslenmelerine ekstra özen gösteriyor. Normal şartlarda protein, karbonhidrat ve kalsiyum gibi vücut için vazgeçilmez maddelerin bu dönemde tüketilmesi gerekiyor. Ancak bazı anneler için bu durum farklı işliyor. Örneğin, bebeğinde inek sütü alerjisi olan annelerin diyet yapması gerekiyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, bu alerjiye hem anne sütü hem de hazır mama alan bebeklerde rastlandığını söyledi. Annenin tükettiği peynir ve süt, emzirdiği bebeğe geçiyor. Aynı şekilde hazır mamanın içinde yer alan bazı bileşenler de bebeğin sorun yaşamasına neden olabiliyor.
İnek sütü alerjisi deri testi ya da kan tahlili ile kolaylıkla ortaya çıkartılabiliyor. Teşhisin ardından bebeğe özel bir diyet uygulanmaya başlanıyor.

TANIDA ZORLUK YAŞANABİLİR

İnek sütü alerjisinde tanı koymak her zaman çok kolay olmayabiliyor. Tanıda annenin bebeğinin durumunu doktora detaylı bir şekilde anlatması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde inek sütü alerjisi kabızlık ya da kolik gibi başka sorunlarla karıştırılabiliyor.

Eğer bebek anne sütü emiyorsa diyeti annenin yapması gerekiyor. İnek sütü içeren tüm gıdalar yasaklanıyor. Peynir, yoğurt, ayran, tereyağı, margarin ve krema gibi yiyecekler tümüyle beslenmeden çıkartılıyor. Bu tür çocuklarda bebeklik döneminde özel mama kullanılıyor. Şikayetler 72 saat içerisinde tamamen kaybolurken, bağırsak iltihapları ve kolit bir ayda düzeliyor
Buraya resim açıklaması girebilirsiniz. Buraya resim açıklaması girebilirsiniz.

1, 5 YAŞINDAN SONRA AZAR AZAR İNEK SÜTÜ VERİLMELİ
Bebek 1,5 yaşına gelene kadar yasaklanan inek sütünün bu sürenin sonunda az miktarlarda verilmeye başlanması gerektiğini belirten Dr. Özgeneci, “İnek sütünü sulandırarak dudağın iç kısmına damlatabilirsiniz. Eğer vücutta bir tepki oluşuyorsa yeniden denemek için bir süre bekleyin. Bu denemeleri 6 ayda bir tekrar edebilirsiniz. İnek sütü alerjisi genelde çocuk 3 yaşına geldiğinde kendiliğinden geçiyor. Ancak bu dönem zarfında doğru beslenemeyen çocuklarda gelişme gerilikleri ortaya çıkabiliyor” dedi.

BOYU KISA KALABİLİYOR, KİLO ALAMIYOR

İnek sütü alerjisi, bebeklerde en sık rastlanan ve zaman içerisinde geçen bir alerji türü. İnek sütündeki proteine karşı gelişen bu alerji kendini kolik, gaz, ishal ya da kabızlık, karın şişliği, egzama, sık tekrarlayan iç solunum yolu enfeksiyonu, kanlı dışkılama ve hapşırık gibi belirtilerle gösteriyor. Tedavi edilmediğinde ise çocuğun boyunun kısa ve kilosunun az olması gibi gelişme geriliklerinin yaşanmasına neden oluyor.

ntv